Czech Republic

Mezi lidmi se šíří neuvěřitelné nesmysly, varoval z rádia šéf lékařských fakult. Už si to uvědomuje i vláda

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Vladimír Komárek, předseda Asociace děkanů lékařských fakult z 2. lékařské fakulty UK. Jakým způsobem mohou v péči o nemocné v době pandemie pomoci studenti lékařských fakult? Jakou práci mohou v nemocnicích vykonávat? A kde a v čem má náš zdravotnický systém slabiny?

Mezi lidmi se šíří neuvěřitelné nesmysly, varoval z rádia šéf lékařských fakult. Už si to uvědomuje i vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

„Medici se zapojují, zapojují se podobně jako na jaře na dobrovolné bázi. Ta možnost podle krizového zákona přidělit tu pracovní povinnost tady je, v rámci nouzového stavu, ale neznamená to automaticky, že všichni studenti povinně nastupují do práce,“ sdělil Komárek s tím, že převažují zkrátka dobrovolníci. „Když nebudou stačit dobrovolníci, tak nepochybně hejtmani a v Praze primátor mohou požádat o pomoc,“ podotkl a upozornil také na fungování studentských koordinátorů. 

Dobrovolná fáze podle něj funguje. „Dohromady se zapojilo 1 500 dobrovolníků, zatím to stačí,“ poznamenal Komárek. Povinně povolováni nemusejí být šesté ročníky. „Dost svých studijních povinností na jaře tyto ročníky zanedbávaly, nyní dohánějí své studium, aby mohly nastoupit jako lékaři,“ sdělil. Popsal i výuku, jaké se nyní studentům dostává. „Snažíme se hybridní výukou, kdy část přednášek probíhá on-line, stejně jako semináře.“

Hovořil i o tom, co děkany lékařských fakult straší. Obává se totiž zvyšování počtu nemocných a následných dopadů na studenty. „Na každých fakultních nemocnicích jsou zdravotní profese, které zároveň učí i léčí. Když budou vytíženi nemocnými pacienty víc než normálně, nezbude moc času na výuku. Když by bylo mnoho studentů ze čtvrtých a pátých ročníků nasazeno do pomoci v nemocnicích a příliš učitelů pracovně vytíženo či nemocných, museli bychom výuku přerušit,“ sdělil Komárek, s jakou alternativou se počítá. „Pokud budou studenti povinně nasazeni, nebo dobrovolně, budeme jim část praxe uznávat,“ dodal. 

Podle ministra zdravotnictví posílí studenti i nová odběrová místa. „To je otázka na Ministerstvo zdravotnictví, kolik studentů bude kam potřeba,“ poznamenal a ubezpečil, že počet studentů je vskutku dostatečný. „Pokud budou studenti povinně nasazeni, tak žádnou odměnu nedostávají. Ale po skončení mohou požádat o náhradu. U dobrovolníků nějaká hodinová sazba většinou existuje,“ dodal. 

Co udělat pro to, aby se obnovila důvěra ve vládu? „Jeden aspekt je, že ne úplně šťastně komunikují představitelé vlády. A druhá nebezpečná věc je, že se spustila neuvěřitelná vlna fake news jako neuvěřitelných nesmyslů. Těch zpráv je strašně moc a myslím si, že si to uvědomila i vláda, aby se to dále nešířilo. A měla by být také naprosto jasná vize, kam chceme dosáhnout,“ uzavřel Komárek.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: vef

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…

Football news:

Тот Tottenham midfielder Winks scored from 49 yards. This is the 3rd result in the Europa League, all - in this draw
This miss will hurt all men: Molde player missed from half a meter and drove into the bar
Mikel Arteta: I am Very happy with Pepe's game against Molde. Arsenal played well overall
Napoli players came out in t-shirts with Maradona's name and number 10 for the Europa League match
Daniele Bonera: Milan is happy with the game with Lille and only regrets the result
Neymar on Maradona: You will always remain in our memory. Football is grateful to you
If football was a movie, Diego would be its main character. Showsport readers say goodbye to Maradona