Czech Republic

Měl maketu zbraně, dozorce vzal jako rukojmí. Policie popsala Madsenův útěk z vězení

Nejznámější dánský vězeň Peter Madsen se v úterý pokusil o útěk. Vynálezci odsouzenému za vraždu novinářky ale přitom někdo pomáhal. Uvedli to vyšetřovatelé v dokumentu, který má k dispozici soud projednávající útěk. "Uprchl s pomocí jednoho nebo více kompliců," píší vyšetřovatelé, které citují dánská média.

Devětačtyřicetiletý Madsen si odpykává doživotní trest ve věznici Herstedvester na předměstí Kodaně. Před třemi lety v ponorce, kterou tento vynálezce a konstruktér sám postavil, sexuálně zneužil a umučil k smrti švédskou novinářku Kim Wallovou. Její tělo rozřezal, ostatky vyhodil do moře u dánského pobřeží a ponorku pak záměrně potopil.

V úterý se mu podařilo uniknout, byť jen na pět minut. Policisté nyní zjišťují, jak je to možné.

Zatím se ví, že Madsenova akce začala v úterý dopoledne. Na strážné ve věznici vytáhl pistoli, ohrožoval s ní také vězeňskou psycholožku. Pozdější analýza ukázala, že šlo o atrapu, ale udělanou natolik věrohodně, že ji ostraha považovala za skutečnou zbraň.

Madsen vzal jako rukojmí jednoho z dozorců a vynutil si otevření brány. Ozbrojení členové ochranky jej pronásledovali. Zběsilá honička ale netrvala dlouho: asi kilometr od věznice Madsen přepadl dodávku a nutil řidiče, aby okamžitě nastartoval a odjel, jinak ho zastřelí. "Jeď, jeď, jeď! Jestli nepojedeš, napálím to do tebe!" křičel konstruktér podle zdrojů deníku Politiken.

Co přesně se stalo v následujících sekundách, zatím známé není. Jeden ze strážců nicméně vpadl do dodávky, odzbrojil útočníka a nasadil mu pouta.

Následně ho nechal sedět na trávníku, protože Madsen měl cosi, co vypadalo jako pás s výbušninami. Po necelé hodině dorazili na místo pyrotechnici s robotem na zneškodňování výbušnin, kteří zjistili, že pás je také atrapa, i když opět velmi věrohodně vyrobená. Madsenův pokus o útěk tím skončil.

"Má obrovské ego"

"Poslali jsme za ním naše lidi, dopadli ho v 10:26," uvedl na tiskové konferenci ředitel věznice Mogens Lauridsen.

Pozoruhodné na případu je, že řidič přepadené dodávky je podle policistů cizinec, který neumí dánsky. Je tedy možné, že Madsenovým výhrůžkám nerozuměl a to mělo podíl na zneškodnění uprchlého vězně.

Před svým odsouzením konstruktér sestrojil několik miniponorek a pracoval také na vesmírných projektech. Policie nyní zjišťuje, z čeho si ve vězení vyrobil makety zbraně a výbušnin a jak k materiálu přišel.

Před soudem vynálezce popíral, že by novinářku Wallovou zavraždil. Přiznal se až letos na začátku září v dokumentárním filmu, který o něm natočil Kristian Linnemann. Ten strávil telefonickými rozhovory s Madsenem celkem dvacet hodin a dánským novinářům řekl, že ho úterní pokus o útěk nepřekvapuje. "Má obrovské ego a myslí si o sobě, že je velmi unikátní člověk. Rád je centrem pozornosti a rád o sobě mluví," uvedl Linnemann.

Vraždu dopředu plánoval

Třicetiletá Wallová nastoupila do ponorky nazvané Nautilus s Madsenem 10. srpna 2017. Chtěla o konstruktérovi a jeho technických vynálezech napsat reportáž. Když soud vynesl za její vraždu trest doživotního vězení, dal za pravdu obžalobě, podle které Madsen čin dopředu plánoval a "realizoval své násilné sexuální fantazie". V jeho počítači tehdy vyšetřovatelé nalezli videa zobrazující fyzické týrání žen.

Lidé odsouzení v Dánsku na doživotí mohou být propuštěni po šestnácti letech za mřížemi, ale není to automatické. Zvláštní komise posuzuje, zda by dotyčný nepředstavoval na svobodě nebezpečí.

Football news:

Van Dijk - best Central defender of 2020, Trent-right, Robertson-left (ESPN)
Massimiliano Allegri: Ronaldo is a top player in terms of mentality. He has a new goal every year
Borussia Dortmund presented a collection with Spongebob as part of a deal with Nickelodeon
Woodward on Manchester United and trophies: there is a lot of work Ahead to achieve the stability needed
Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate
Niko Kovac: I'm Waiting for Golovin to return. But it might be better to wait another week or two