Czech Republic

Manchester City jako první oznámil odchod z plánované fotbalové superligy

Londýn - Projekt evropské fotbalové superligy je několik desítek hodin po svém ohlášení před krachem. Manchester City jako první z dvanácti klubů uvedl, že zahájil kroky k odchodu z uvažované soutěže, jejíž oznámení v noci na pondělí vyvolalo masivní odpor fotbalové veřejnosti. Podle britských médií bude lídra tabulky anglické Premier League brzy následovat Chelsea, jiná média zase hovoří o odchodu Atlética Madrid.

"Manchester City potvrzuje, že formálně zahájil kroky k odstoupení ze skupiny rozvíjející plány na evropskou superligu," uvedl dnes elitní anglický klub.

Chelsea a City patřily k šesti anglickým klubům, které společně s triem týmů ze Španělska a Itálie tvořily dvanáctku takzvaných zakládajících členů nové uzavřené soutěže. Superliga by byla přímou konkurencí Ligy mistrů a evropská unie UEFA i světová federace FIFA pohrozily klubům a jejím hráčům tvrdými sankcemi. Ryze komerční soutěž vyvolala i odpor fanoušků, národních federací a lig.

"Rozhodnutí Chelsea a Manchesteru City - pokud se potvrdí - je naprosto správné a já je za ně chválím. Doufám, že jejich příkladu budou následovat i ostatní kluby zapojené do evropské superligy," napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson ještě před oficiálním oznámením City.

Proti účasti Chelsea v superlize dnes protestovala před stadionem Stamford Bridge zhruba tisícovka fanoušků. Mezi ně se vydal i dlouholetý brankář klubu a současný člen vedení Petr Čech, jenž je vyzýval, aby uvolnili cestu pro autobus dopravující tým k večernímu ligovému zápasu proti Brightonu. Podle agentury Reuters se po zveřejnění zprávy o plánovaném odchodu Chelsea ze superligy změnily protesty fanoušků v oslavy.

Pravděpodobně také v souvislosti se superligou dnes oznámil výkonný viceprezident Manchesteru United Ed Woodward, že na konci letošního roku ze své pozice odstoupí. Woodward patřil společně s prezidentem Realu Madrid Florentinem Pérezem a šéfem Juventusu Andreou Agnellim k hlavním postavám projektu.

Katalánská televize TV3 zase uvedla, že zadní vrátka k odchodu si nechala otevřená Barcelona. Kontrakt, který s ostatními 11 zakládajícími členy podepsal prezident Joan Laporta, obsahuje klauzuli, že klub bude moci z projektu odstoupit, pokud ho neodhlasují jeho členové.

Vyhlášení superligy vzbudilo ve fotbalovém světě téměř jednomyslné odmítnutí. Fanoušci, hráči, národní svazy i ligové soutěže kritizovaly její uzavřený systém nerespektující soutěžního ducha. Vedení anglické Premier League dnes pohrozilo šesti superligovým klubům vyřazením.

Kromě Manchesteru United, Liverpoolu, Manchesteru City, Chelsea, Arsenalu a Tottenhamu se k účasti v superlize zavázaly Juventus Turín, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

fotbal Chelsea Manchester City superliga

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude