Czech Republic

Magistrát chce sportovní areály rekonstruovat i budovat. Předělá také jen měsíc fungující plovárnu

Koronavirová opatření pražským sportovcům pořádně zkomplikovala život. Letošní absenci pohybového vyžití chtějí zástupci hlavního města svým obyvatelům začít vynahrazovat v příštích měsících a letech. Deník Metro zmapoval, jaké mají radní konkrétní plány. Mezi ty nejočekávanější patří revitalizovaný stadion na Strahově či obnovené letenské kurty.

Myšlenka postavit v Praze na strahovském kopci moderní stadion, který by byl hoden historie a velikosti tohoto prostranství, se opět vrací na scénu. Chátrající areál má být podle plánů magistrátu zrekonstruován takřka k nepoznání. „Příští rok by měly být podniknuty první kroky, které revitalizaci sportovního areálu odstartují, aniž by zničily jeho dosavadní ráz a zabránily účelu, kvůli kterému byl původně vybudován. Lokalita je výjimečná tím, že leží v podstatě na vrcholu Prahy. Kromě krásných výhledů má toto místo svou bohatou historii, kterou bychom chtěli částečně zachovat. Stadion by si měl i nadále zachovat funkci sportovního charakteru,“ říká pro Metro náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a plánování Petr Hlaváček.

Strahov se tak podle něj do budoucna stane nejen baštou profesionálního a amatérského sportu, ale především další plnohodnotnou odpočinkovou zelenou zónou. „Stane se tak i díky lepší dostupnosti, kterou má v budoucnu zajistit nová tramvajová linka,“ dodává Hlaváček.

Oprava kurtů z první republiky
Smeče zde trénovali velikáni našich dějin. Od prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka přes nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského až po herečku Adinu Mandlovou. Historie letenských kurtů se začala psát roku 1904 a v první polovině 20. století platily za vyhledávanou destinaci příslušníků prvorepublikové smetánky. Kvůli sporům o vlastnictví začal v devadesátých letech pozemek chátrat, a dřevěná historická budova, sloužící jako zázemí s šatnou a restaurací, postupně ztratila původní kouzlo i účel.

Letenské tenisové kurty LTC

Letenské tenisové kurty LTC

„Hlavní město proto přistoupilo na směnu části pozemků za letenský tenisový klub, čímž získalo čtyři tenisové kurty i historickou budovu. Tyto nemovitosti plánuje opravit a následně znovu zpřístupnit široké veřejnosti. Areál byl dlouhá léta rozdělen na dvě části, což rozhodně nebylo ku prospěchu jeho rozvoje jako celku. Jsem rád, že se podařilo s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových po sáhodlouhých jednáních dospět k dohodě,“ shrnuje pro Metro radní pro správu majetku Jan Chabr.

Pokud by k ní nedošlo, podle odborníků by pravděpodobně následoval prodej majetku formou dražby, kdy by v případě získání areálu soukromníkem hrozila i změna využití centrální části Letenských sadů. „Za mě má ale tato část zcela jistě sloužit jako klidové relaxační místo v centrální části Prahy. Zájem města bude, aby i nadále sloužily pozemky pro sportovní využití a citlivou rekonstrukcí se vrátil život i do objektu klubovny,“ předznamenává radní Chabr.

Plovárna na měsíc
Návrat Pražanů v horkých dnech do Vltavy symbolizovalo v srpnu otevření nové plovárny na Štvanici, po Žlutých lázních teprve druhé v Praze. Zájemci se z ní však těšili pouze zhruba měsíc. V různých podobách fungovala až do povodní v roce 2002. Po osmnácti letech se tedy občanská plovárna Baden Baden opět otevřela veřejnosti v provizorním režimu.

V příštím roce zde má vzniknout písčitá pláž, brouzdaliště pro děti a molo, kde se návštěvníci budou moci nejen opalovat, ale i užívat kulturního programu.

Organizátoři taktéž počítají s vytvořením sportovních hřišť k míčovým hrám, například volejbalu a nohejbalu. Chybět nebudou ani venkovní kurty na badminton či dokonce zázemí pro vodní aktivity.

Sportovní pětiletka

Football news:

Nepomnyashchy against reducing the RPL to 12 clubs: Russia is not ready to sacrifice a large number of fans
Wolverhampton loan Willian Jose from Sociedad with a buy-out option
AC Milan are close to loaning Tomori to Chelsea with a 20+ million euro buy-out option
Spartak about fans convicted for fighting at Euro 2016: Fedun personally helped them financially
Lewandowski updated the Bundesliga record by scoring 22 goals in the 1st round
Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid