Czech Republic

Lídři EU jednají o boji s covidem, chtějí urychlit očkování

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne zahájili videokonferenci, při které se chtějí domluvit na dalším společném postupu proti koronavirové nákaze, jež některé země včetně Česka nutí opět zpřísňovat restrikce. Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela je hlavním tématem videosummitu snaha urychlit očkování, zefektivnit boj proti novým koronavirovým mutacím a zajistit přes mnohdy přísné kontroly plynulý provoz na hranicích.

"Náš boj proti pandemii pokračuje. Je stále náročný kvůli šíření nových mutací a kvůli nutnosti správně vyvážit omezení a hladký pohyb zboží a služeb na jednotném trhu," uvedl před jednáním Michel.

Řada členských zemí se v současnosti potýká s novým nárůstem počtu případů a mezi nejhorší se řadí statistiky Česka, kde se vláda po nedávných úvahách o uvolnění restrikcí chystá naopak na jejich zpřísnění. Podobným směrem se vydává například Francie či Švédsko a očekává se, že lídři všech sedmadvaceti zemí se dnes shodnou na výzvě k zachování přísných omezení.

Velká část vrcholných politiků dala před jednáním najevo, že chce apelovat na urychlení schvalování a distribuce proticovidových vakcín, kterých má řada zemí stále nedostatek. Lídři by ve společném prohlášení měli vyzvat Brusel k větší podpoře vzájemné spolupráce výrobců očkovacích látek a k usnadnění dodávek surovin k jejich produkci, jejíž nedostatečná kapacita je hlavní příčinou pomalého rozjezdu celounijní očkovací kampaně.

Rozdílný pohled mají země na otázku, jak zamezit šíření viru kontrolami na hranicích. Evropská komise tento týden kritizovala šest států včetně Německa, které zavedlo přísné kontroly na hranicích s Českem či rakouským Tyrolskem.

"Vyzvu lídry EU, aby se řídili našimi doporučeními týkajícími se omezení volného pohybu," napsala krátce před začátkem jednání šéfka komise Ursula von der Leyenová s odkazem na sérii doporučení schválenou členskými státy. Ta počítá mimo jiné se zajištěním plynulého provozu kamionů, které však vzhledem ke zdlouhavým kontrolám covidových testů řidičů čekají na německé hranici v dlouhých frontách.

Debata se bude točit i kolem jednotných očkovacích certifikátů, o jejichž využití zatím nemají státy jednotnou představu. Zatímco jihoevropské země či například Rakousko by je chtěly využívat jako "vakcinační pasy" pro turistické účely, státy západní Evropy to považují za předčasné a zdůrazňují, že jejich případné zavedení nesmí diskriminovat neočkované lidi. Ve společném prohlášení se proto patrně objeví pouze výzva k dalšímu hledání jednotných kritérií.

EU summit koronavirus COVID19

Football news:

Agnelli left the post of head of the Association of European Clubs. All 12 clubs of the founding clubs of the Super League have also left
The start of the Super League is scheduled for August. 20 clubs, matches in the middle of the week, clubs will be able to play in the national championships
Agnelli resigns as head of the Association of European Clubs. The participants of the Super League scored for an emergency meeting-they supported UEFA
Florentino Perez is the chairman of the European Super League. Andrea Agnelli and Joel Glazer are the deputies
Thibaut Courtois: Getafe have a tough field. There are so many injuries in Real Madrid that it is difficult to rotate
Zidane on Diaz's offside: I don't need to say anything. The referees must decide whether there was an offside or not
Marcelo on La Liga: Real Madrid is trying to win all the tournaments. We didn't have much time to rest