Czech Republic

Krize urychlila hlad po rekreačním bydlení. Lidé z města hledají, kde by investovali

Koronavirová krize řadu odvětví uspala, realitní trh nikoliv. Navzdory opatřením proti šíření nákazy tržby realitních firem v Česku loni meziročně vzrostly, u některých více než o desetinu. Lidé nemovitosti skupují za účelem investic, zájem výrazně vzrostl i o rekreační bydlení.

Na internetu jsou tak teď k nalezení třeba i nově postavené jednoduché chatky na Slapech, jejichž cena začíná na pěti milionech. Konkrétně tato víkendová obydlí inzeruje portál Homeportal.cz, který od loňského roku provozuje společnost Portal Jungle a zájemcům nabízí nemovitosti v nových developerských projektech napříč Českem. 

Projekt výstavby chatek má být dokončen v průběhu tohoto roku, a to v místě původního rekreačního areálu Kemp U Kropáčka. Objekty o rozloze přes sedmdesát metrů čtverečních nabízí kuchyňský kout s obývacím pokojem a koupelnou a dva podkrovní pokoje, mají také prosklené čelní fasády. Nejdražší ze zástupu chatek vyjde na šest milionů. 

"Pokud lidé mají o danou lokalitu skutečně zájem, neváhají do nemovitosti investovat někdy i nemalé prostředky. Většinu našich klientů tvoří nejen jedinci, ale někdy i celé rodiny, které hledají nemovitost na společnou rekreaci a vlastní bydlení již mají vyřešené," uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz spoluzakladatel vyhledávače Homeportal.cz Radka Procházka na otázku, jaký typ zákazníka si takovouto chatu v hodnotě několika milionů pořídí. 

Podle Procházky navíc Slapy patří stále k velmi oblíbené destinaci, protože jsou poměrně snadno dostupné z Prahy. Lidé si zde podle něj pořizují apartmány, ve kterých mohou zároveň i normálně bydlet, protože mají veškeré odpovídající vybavení. Hlad po rekreačních nemovitostech je pak podle Procházky na vzestupu již několik posledních let, koronavirová krize podle něj trend pouze urychlila.

A jak se v současné době pohybují ceny za rekreační bydlení? "Co se týče cenových hladin - počítáno podle cen v okolí hlavního města - zhruba 500 tisíc stojí zahradní chatka bez vlastního pozemku, k milionu se začínají blížit malé chaty bez zázemí, kolem 1,75 milionu pak mohou stát chaty se zasíťováním. Samozřejmě jsou zde i nemovitosti v řádech milionů - ať už kvůli lokalitě a dostupnosti, kvalitě stavby nebo velikosti a potenciálu pozemku," komentoval to ředitel společnosti Bezrealitky Hendrik Meyer.

Podle ředitele realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties Jiřího Kučery dokonce pandemie vytvořila zcela novou klientelu, která nyní touží právě po víkendovém bydlení na vyšší úrovni, byť před vypuknutím krize o druhém bydlení ani neuvažovala. "Jedná se o lidi zvyklé jezdit do dražších exotických zahraničních destinací na dovolenou, kam nyní nemohou. Proto čím dál částěji inklinují k tomu, že si pořizují vlastní luxusní rekreační nemovitost v tuzemsku s komfortem, na který jsou zvyklí při svých pobytech v cizině," nechal se slyšet Kučera.

Investice? Rozumná volba

Meyer k tomu doplnil, že lidé si víkendové nemovitosti často pořizují i za účelem investice. Standardně se na ně podle něj zaměřují především městské domácnosti, které mají vyřešené vlastní bydlení a nyní hledají další příležitosti, kam investovat. "A s ohledem na vývoj cen to je z našeho pohledu rozumná volba," míní.

Tomu přikyvuje i Procházka. "Část z naší klientely jsou pak samozřejmě i tzv. investiční kupci, kteří pořizují několik nemovitosti za účelem budoucího výnosu z nájmu. Těch je však minimum. Hlavní motivací nyní nevidíme investiční a výnosovou, ale především uchování hodnoty vlastních financů z důvodu obavy z možné rychlejší inflace v následných letech," sdělil.

Jenže někteří odborníci upozorňují, že právě i velká poptávka investorů, kteří nemovitosti nakupují jako výhodnou investici, může za to, že ceny bydlení dál rostou. "Jedním z důvodů, proč ceny nemovitostí dál rostou, je paradoxně strach z budoucnosti. Lidé chtějí investovat své peníze s jistotou. Bezpečným přístavem pro uložení financí je tak pro solventní lidi investice do nemovitostí. Bohatí lidé, kteří se nechtějí pouštět do rizikovějších investic, kupují jak byty, tak i domy, které pak dále pronajímají. Roste i počet běžných lidí, kteří si nekupují jednu nemovitost za život, ale i třeba dvě a více ročně," uvedla tento týden pro Aktuálně.cz Kamila Houšková z portálu RealityPro.eu.

Podobně situaci vidí i Fond Českého Bydlení, který se věnuje investicím do rezidenčních nemovitostí. Ten ve své čtvrteční tiskové zprávě infomoval, že v současnosti se dají v chováni Čechů pozorovat dvě protichůdné tendence - na jedné straně obava z budoucnosti a pokles příjmů v některých sektorech, na straně druhé velké množství volných peněz a snahu je umístit do bezpečné a stabilní investice, jako jsou třeba právě nemovitosti. 

Před sezonou ceny rostou asi o pětinu

Co se týče cen chat a chalup, ty se teď podle Meyera z Bezrealitek zvyšují také před příchodem jarní sezony, a to asi o pětinu. "Celkově sledujeme u těch nejatraktivnějších nemovitostí za poslední tři roky zhruba zdvojnásobení prodejní ceny," dodal. 

Údaje z loňského listopadu od společnosti Reas, která mapuje realitní trh v ČR na základě dat z katastru nemovitostí, ukázaly, že počet prodaných chat a chalup v Česku letos do konce září meziročně vzrostl o 12,6 procenta na 4800. Jejich hodnota se zvýšila o 28,5 procenta na 6,23 miliardy korun.

Nárůst zájmu o víkendové nemovitosti, kam by lidé mohli vyjet za odpočinkem, potvrzuje i společnost Luxent - Exclusive Properties. Prim podle ní hrají lokalita a dobrá dostupnost přírody. Plošně převažují horská střediska nebo rekreační zařízení u vodních ploch, k trvale nejpopulárnějším destinacím řadí Krkonoše, Jizerské hory, Klínovec nebo okolí Máchova jezera či Lipna.

Horská chata, nebo betonový zub? I takhle může vypadat špičková architektura (Video pochází z roku 2018.)

Horská chata, nebo betonový zub? I takhle může vypadat špičková architektura | Video: Jan Jindrák

Football news:

Zinedine Zidane: Real Madrid will fight for the title until the end. There are still a lot of matches
Even in the best stadiums in the world, sometimes you can't see anything. So in the stands there were radios, pigeons and binoculars
Atletico were better in the 1st half, Real Madrid in the 2nd. A good result for us. Benzema on the draw
Zidane is equal to Del Bosque in the number of games at the head of Real Madrid - 246. Only Munoz has more-605
Only Liverpool and a 20-team Ligue 1 side have not scored at home since playing in the 2021 top 5 of the Europa League
Carragher on Liverpool: They are now psychologically dwarfed. Such a game is unacceptable
Iturralde Gonzalez about Felipe's hand in the match with Real Madrid: It is lowered, in a natural position