Czech Republic

Koruna zpevnila k euru i dolaru, burza poprvé v týdnu klesla

Praha - Česká měna ve středu zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Pražská burza poprvé v tomto týdnu klesla a smazala přírůstky z předchozích dvou dnů. K 17:00 posílila koruna oproti předchozímu závěru k euru o čtyři haléře na 26,16 Kč/EUR a k dolaru o osm haléřů na 21,63 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Vývoj kurzu koruny k euru i měně USA byl v posledních týdnech bouřlivý. Česká měna nejprve na přelomu ledna a února k oběma hlavním světovým měnám skokově posílila. V polovině února tak dosáhla k euru nejsilnější úrovně od vyhlášení prvního nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. K dolaru se dokonce dostala na nejsilnější kurz od dubna 2018. K euru tehdy byla na kurzu 25,68 Kč/EUR a k dolaru na 21,17 Kč/USD. Do konce února pak ale koruna toto posílení k euru i dolaru zase smazala. 

Burzovní index PX se ve středu snížil o 1,26 procenta na 1056,05 bodu. Víc než čtyři procenta ztratily akcie dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek pražské burzy. Česká koruna dnes posílila vůči euru a výrazněji k dolaru.

"Pražská burza přerušila růstovou šňůru z tohoto týdne," podotkl makléř Fio banky Josef Dudek.

Cenné papíry Avastu klesly o 4,32 procenta na 138,45 koruny. "Společnost dnes ráno reportovala výsledky, které byly v podstatě v souladu s očekáváním trhu, nicméně celkově technologický sektor ve světě je pod tlakem," uvedl Dudek. Avastu loni upravený čistý zisk stoupl o 11,8 procenta na 360,2 milionu dolarů (7,8 miliardy Kč).

Dolů šly také akcie bank. Klesly Erste Bank o 0,33 procenta na 726,80 koruny, Komerční bance o 0,29 procenta na 683 korun a Monetě Money Bank o 0,64 procenta na 78 Kč. Cenné papíry pojišťovny VIG stagnovaly na úrovni 595 korun.

V závěru obchodního dne se silněji do záporného teritoria ponořil i ČEZ, poukázal Dudek. Cenné papíry energetické firmy nakonec zlevnily o 1,70 procenta na 520 korun. O 1,59 procenta na 372 korun oslabily akcie České zbrojovky. Rostly naproti tomu cenné papíry likérky Stock o 1,63 procenta na 80,90 koruny.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

měna burzy kurzy závěr

Football news:

UEFA President: Super League is a greedy project that could kill football forever. But this will not happen
Ceferin about Agnelli: The president of an organization with 247 clubs just ran away from it - I have never seen this in my life
I've never seen a man lie so much. The president of UEFA called Agnelli a liar, and the clubs of the Super League-greedy snakes
Coster-Waldau on Neville's words about Super League: He spoke on behalf of all football fans. Stop this nonsense
The president of UEFA on the head of Juve Agnelli: I have not seen a person who would lie so much. Incredible
UEFA President on Champions League without 12 top clubs: There are a lot of good teams in Europe. Now we know that there are snakes next to us
Shame on you. R. I. P. Liverpool. 1892-2021. Fans of the club hung banners against the Super League on the fence of Anfield