Czech Republic

Koruna podle analytika posiluje k euru nejvíce od června 2008

Praha - Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. ČTK to řekl analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Jak upozornil, proti americkému dolaru se koruna dostala pod psychologickou úroveň 22 Kč/USD. Procentuálně za listopad už překonala červenec, kdy koruna posílila o 6,2 procenta. V pátek se koruna obchodovala za 21,95 Kč/USD, což je z 23,40 Kč/USD nárůst o 6,21 procenta. To je největší meziměsíční nárůst od září roku 2010.

Právě příchod vakcíny by měl podle Hájka v příštím roce zajistit rychlejší přesun aktiv do rizikovějších krajin, což může korunu dostat rychleji zpět k 25 Kč/EUR. Postupně tak lze očekávat, že bude dále oslabovat americký dolar, který je nyní nejslabší za dva roky.

Podobně je na tom také zlato, které tento měsíc spadlo o 3,75 procenta na nejnižší úrovně za čtyři měsíce. Koruna je pomyslným vítězem při porovnání s regionálními měnami, kde je její meziměsíční zisk největší. Polský zlotý na páru s eurem posílil o 2,5 procenta a maďarsky forint o 1,2 procenta.

Posílení koruny před Vánoci uvítají čeští spotřebitelé. Změnu zaznamenají pak hlavně při nákupech v zahraničí, kde zaplatí při nákupu eurem za dovážené zboží téměř čtyři procenta méně. Při nákupu zboží za 1000 eur tak zaplatí o 1020 Kč méně než na začátku měsíce. Při nákupu za 1000 amerických dolarů ušetříme 1450 Kč.

V tuzemských prodejnách se posílení koruny do Vánoc tolik neprojeví, jelikož ty mají většinu zboží již naskladněnou. Novější modely mobilů a notebooků však mohou trochu zlevnit. V delším časovém horizontu bude mít silnější koruna dopad na většinu dováženého zboží, a to včetně oblečení, obuvi nebo potravin. Zlevnit mohou začátkem příštího roku také zimní zájezdy do Rakouska nebo Itálie, pokud to dovolí epidemiologická situace, podotkl Hájek.

měna kurzy listopad

Football news:

Zlatan has scored every year since 1999. Yesterday he scored the first goals in 2021
Real Madrid are confident that PSG will demand 150 million euros for Mbappe. Madrid is not ready to pay so much
Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion