Czech Republic

Koruna k euru se drží kolem nejslabších úrovní za čtyři měsíce

Praha - Česká měna k euru se drží kolem nejslabších úrovní za čtyři měsíce. Proti pátečnímu závěru v úterý ztratila šest haléřů na 27,19 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna posílila o 18 haléřů na 23,17 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. Pražská burza mírně oslabila.

Z ranních hodnot nad 27,20 Kč/EUR, na které se dostala při prodlouženém víkendu, během dne posílila až k 27,10 Kč/EUR. "Tady se mnozí lekli, že je neracionální tlačit měnu k silnějším hodnotám, když v ČR stále graduje druhá vlna a mluví se o nouzovém stavu, a koruna korigovala," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Vůči dolaru česká měna posílila spolu s eurem, která tak nahrazuje ztráty z minulého týdne, podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Na nejslabší úroveň od konce května se koruna propadla minulý týden v pondělí. Analytici oslabení dávali do souvislosti s nervozitou na finančních trzích kvůli šíření nákazy v Česku i dalších evropských zemích, kvůli kterému by se mohla znovu zastavit ekonomika. V dalších dvou dnech minulého týdne koruna ztráty mazala, ve čtvrtek a v pátek se ale vrátila nad 27 Kč/EUR. 

Burzovní index PX v úterý klesl o 0,19 procenta na 862,28 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie pojišťovací skupiny VIG a softwarové společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Cenné papíry VIG odepsaly 1,97 procenta na 523,50 koruny. Akcie Avastu zlevnily o 1,79 procenta na 159 korun.

Emise bankovní skupiny Erste a Komerční banky, s nimiž se obchodovalo v největších objemech, sice posílily, ale jen o desetiny procenta. Akcie Erste zdražily o 0,25 procenta na 485,20 koruny a akcie Komerční banky o 0,21 procenta na 486 korun. Nejvíce si polepšily cenné papíry mediální skupiny CME, a to o 1,23 procenta na 98,70 koruny.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

měna burzy kurzy závěr

Football news:

Chugainov about Loko in the Champions League: there are Chances to get out of the group. The team looks confident and worthy
Bayern and Alaba failed to agree a new contract for the third time
Atalanta and Ajax showed smart football: a lot of traps and subtle changes on the move
Vadim Evseev: I liked the locomotive for its boldness. Not afraid to play football, well done
Barcelona may sign PSV forward malen if the deal for Depay fails
Pickford hired bodyguards because of fan threats after van Dijk's injury
Studying Borussia Favre: she loves to own the ball, a key player in the attack-17-year-old Giovanni Reina