Nemocných je aktuálně 34 821 lidí z dosavadních 68 919 potvrzených případů nákazy. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nemoc má u většiny lidí mírný průběh.

Údaje se od středečních 18:00 nezměnily, ačkoli například počet nových případů obvykle ve zbytku dne stoupal v posledních dnech o stovky. Stejný jako ve středu večer je také počet 33 443 vyléčených z nemoci covid-19. Úmrtí zůstalo 655, zářijový počet 229 zemřelých tak převýšil dosavadní maximum 206 úmrtí s koronavirem za duben.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Hospitalizovaných 976 lidí s covidem-19 ke konci září je víc než pětinásobek počtu ke konci srpna. Víc než pětinásobně na 202 vzrostl také počet lidí ve vážném stavu.

Čísla jsou od druhé poloviny měsíce rekordní, převýšila dosavadní maxima z dubna. Podíl nakažených, kteří skončili v nemocnici, na celkovém počtu aktuálně nemocných je k úterku zhruba 2,9 procenta.

Nejvýrazněji se nákaza v posledním týdnu šířila na Uherskohradišťsku, kde přibylo přes 220 případů nemoci v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Na Pelhřimovsku je tento údaj 207, v ostatních okresech pod 200. Nejméně nakažených hlásí Českolipsko s 23 případy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Pro zmírnění šíření koronaviru a zabezpečení fungování zdravotnického systému vláda ve středu schválila zavedení nouzového stavu, platit bude od pondělí 5. října na měsíc.

Spolu s ním budou do 18. října zavedena nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby.

Za dva týdny plánuje vláda vydat další, zřejmě už mírnější opatření. Opoziční lídři považují vyhlášení nouzového stavu za důkaz, že vláda selhala, situaci podcenila. Kabinet podle nich jedná nepromyšleně a nekompetentně.