Czech Republic

Koronavirová situace se pořád nelepší podle vládních představ

Statistiky epidemie covidu-19 se nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, podle premiéra Andreje Babiše je proto důležité rozvolňovat s rozmyslem. Jestli to může ovlivnit na pondělí plánované zmírnění opatření, premiér neuvedl.

Vláda bude v neděli projednávat přesun čtvrtého do třetího stupně přísnosti opatření, který by umožnil například otevření obchodů, služeb a restaurací.

V pondělí přibylo více než 4300 nových případů koronaviru, v úterý přes 5800. Ve středu přibylo 4931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než minulou středu. Od března, kdy se nákaza začala v Česku šířit, prokázaly testy koronavirus v 507 549 případech, aktuálně se s nemocí potýká přes 82.000 lidí. K úterku bylo hospitalizováno 5413 lidí, z toho 815 ve vážném stavu. Zemřelých eviduje ministerstvo celkem 7633.

Skóre PES zůstalo na 57 bodech, ve třetím z pěti stupňů pohotovosti je čtvrtý den. Takzvané reprodukční číslo, které skóre mimo jiná kritéria zahrnuje, ale stouplo na 0,96. Pokud by překročilo jedničku, zvýšilo by to skóre o pět bodů, což by při zachování bodů za další kritéria znamenalo návrat do čtvrtého stupně.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu novinářům řekl, že metodika pro rozvolňování je jasná a nebude se nijak upravovat. Musí být splněna podmínka sedmi dní s hodnotou pro třetí stupeň, aby byl vládě navržen přesun do tohoto stupně i z hlediska opatření.

Česko podle Babiše chystá možnost dobrovolného testování antigenními testy hrazeného z veřejného zdravotního pojištění. V pátek na Radě vlády pro zdravotní rizika představí testovací strategii ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Pokud bychom se dostali do pásma PES číslo 3, tak je možnost, že se setká 10 lidí. Pokud se na Vánoce takhle setká rodina, tak by bylo fajn, kdyby se - možná ti mladší nebo všichni - mohli nechat otestovat," řekl Babiš. Dodal, že vláda se bude muset zabývat i tím, že se lidé nechtějí nechat testovat kvůli tomu, že by museli do karantény a dostávali by jen část platu. Naznačil také, že je v tom podporují někteří zaměstnavatelé.

Football news:

Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal
Chelsea want to buy Holand in the summer and are ready to break their transfer record (The Athletic)