Czech Republic

Kordová Marvanová (STAN): Nový stavební zákon v parlamentu

Komentář na faceebookovém profilu k vládnímu návrhu nového stavebního zákona

Kordová Marvanová (STAN): Nový stavební zákon v parlamentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová
reklama

Měla jsem příjemné pracovní setkání v Parlamentu s poslankyní Věrou Kovářovou nad novým stavebním zákonem. Věra Kovářová patří mezi nejpracovitější poslance a už jsme spolupracovaly na několika zákonech.

Všichni víme, že stavební řízení je nesmírně byrokratické a zdlouhavé a musíme to konečně řešit. Česká republika patří v délce povolování staveb mezi nejhorší země na světě, je na 157. místě. Bohužel vláda, která vládne už sedm let, s tím zatím nepohnula, jen předložila do Parlamentu nový stavební zákon, navíc v podobě, kterou odmítají prakticky všichni. Vládní návrh stavebního zákona prošel přes obrovské množství nevypořádaných zásadních připomínek do dalšího čtení a nyní se bude projednávat ve výborech sněmovny.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

hlasovalo: 13402 lidí

Nastává tak rozhodující fáze, která předurčí, jestli se podaří zrychlit, zkvalitnit a zjednodušit stavební řízení, nebo to bude jen marketingový tah, který reálně nikomu nepomůže a bude překážkou rozvoje měst a obcí. Sama ministryně připravuje komplexní pozměňovací návrh, o totéž se nyní snaží i opoziční poslanecké kluby.

Pro Prahu, ale samozřejmě i další obce je toto téma moc důležité, a proto se snažíme ve spolupráci s dalšími městy a poslanci zabránit přijetí zákona v nejhorší podobě, která by jen ztížila rozvoj obcí. Návrh zákona totiž dále omezuje pravomoci samospráv v rámci územního plánování. Ze své gesce radní pro legislativu pomáhám s přípravou pozměňovacích návrhů a připomínek.

Jsem nicméně velmi skeptická k tomu, zda se může podařit v Parlamentu úplně a přitom kvalitně předělat špatný vládní návrh zákona, který nepsali vládní legislativci, ale právníci developerů. Stavební právo by mělo sloužit ne jen jedné zájmové skupině, ale i občanům a samosprávám a mělo by vyváženě chránit veřejné zájmy. Jsem přesvědčena, že to je možné. Podle mého názoru by bylo lepší než zákon špatně předělat v Parlamentu nechat jeho přípravu jako úkol pro příští kvalitnější vládu, než je ta současná.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

El Shaarawy joins Roma on loan. Medical check-up tomorrow
Milner on Liverpool: Self-pity and excuses won't help. YNWA is more important now than ever
Ex-Barca president Gaspar on Setien's compensation: The club has laid out its arguments, the coach has laid out his own. The new president will decide everything, I hope
Koeman after Cornell: You can't miss a penalty twice as a Barca player. This is not serious
Wojciech Szczesny: Juventus wants to win trophies
George Weah: Ronaldo is not the best in the world, but he worked insanely hard to become one. He deserves everything he has achieved
Chelsea have confirmed the loan of Tomori to Milan. It was reported that he can be bought for 28 million euros