Czech Republic

„Kolik lidí dnes cestuje jen tak z radosti mezi okresy?“ Spisovatel Krystlík nad kroky vlády už jen kroutí hlavou

„Kolik lidí dnes cestuje jen tak z radosti mezi okresy, případně na výlet, když na lyže už od března asi jezdit nebudou?“ nechápe nová nařízení od vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík. Nové vládní restrikce tak dle něj k ničemu nevedou. Zaměřit by se podle něj mělo hlavně na pracoviště.

„Kolik lidí dnes cestuje jen tak z radosti mezi okresy?“ Spisovatel Krystlík nad kroky vlády už jen kroutí hlavou
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce
reklama
Lidé podle názoru Krystlíka již nyní většinou jezdí ze svého okresu hlavně za prací, méně často pak někoho navštívit; omezení šíření koronaviru tedy s úderem platnosti nových restrikcí neočekává. „Za prací či k lékaři budou lidé i nadále smět mimo okres, takže viry SARS-CoV-2 různých mutací si budou smět brát s sebou, vládní nařízení sem nebo tam. Tudy účinná cesta k omezení epidemie určitě nevede,“ myslí si spisovatel.

Ani povinné roušky na prázdné ulici zřejmě nezaznamenají dle Krystlíka úspěch: „Ani povinné nošení respirátorů v práci, v obchodech, ve veřejné dopravě epidemii účinně neomezí (roušky na ulici už vůbec ne, pokud odstupy jsou alespoň dva metry), protože mezery mezi obličejem a respirátorem snižují jejich účinnost o desítky procent a jejich nositelé nejsou vyškolený zdravotnický personál, který věnuje pozornost nejpřiléhavějšímu usazení masky a hlavně, mění je po pár hodinách dříve, než ztratí svou ochrannou schopnost.“

Nechápe, že se vláda nezaměří na místo, kde se covid-19 přenáší nejčastěji – tedy na pracoviště.

„Statisticky se nejvíce lidí nakazí v práci, na druhém místě je rodina, přesněji osazenstvo jejich obydlí, bytu. S přenosem nákazy uvnitř jedné domácnosti nelze prakticky nic učinit. Ale v podnicích ano, okamžitě a velmi účinně! Tam, kde jsou závodní jídelny, tak je okamžitě zavřít, nelze přece předpokládat, že by se SARS-CoV-2 v nich na rozdíl od zavřených restaurací a hospod nešířil, a přikázat s okamžitou platností pravidelné testování všech zaměstnanců na covid-19 přímo na pracovišti. Stát a zdravotní pojišťovny by měly zaměstnavatelům náklady na to hradit. Ty určitě nebudou vyšší než následný pobyt nemocných s covidem-19 na lůžkách jednotek intenzivní péče! A nejnovější opatření vlády? Od 1. března vláda testy na pracovištích pouze doporučila. To je přímo skandální!“

Varuje, že neblahým fenoménem je i to, že až 46 % zaměstnanců chodí do práce i s příznaky covidu-19, obávajíce se finanční ztráty přechodem na nemocenskou.

„Představte si, že ve Škoda Auto takto čistě statisticky chodí do práce přes 15 tisíc zaměstnanců s příznaky covidu-19! Možná i více. Na nemocenské s touto diagnózou je ale jen necelých sedm stovek z 33 tisíc. Důvodem je omezená výše nemocenské při průměrném platu ve Škoda Auto přes 50 tisíc hrubého měsíčně. Náprava? Opět jednoduchá.

Použijme jako příklad Německo. Tam již několik desetiletí v prvních šesti týdnech pracovní neschopnosti hradí nemocnému jeho průměrný plat zaměstnavatel (kvůli různým příplatkům nevypláceným každý měsíc bere tedy více, než kdyby pracoval) a sedmý týden teprve začne dostávat od zdravotní pojišťovny místo platu nemocenskou. K tomu během koronavirové epidemie existuje a doporučuje se možnost zařídit si pracovní neschopnost maximálně na dva týdny pouhým telefonátem lékaři bez návštěvy ordinace.

Kdyby česká vláda něco obdobného nařídila třeba jen po dobu epidemie, rázem by byl problém vyřešen. Lidé s příznaky covidu-19 by se do práce kvůli penězům pak neobtěžovali a pár pošuků by vychytaly povinné testy na pracovišti,“ jmenoval Krystlík.

Radí také zakázat přihlížení sportovním utkáním a zápasům veškerému obecenstvu bez výjimky. Tvrdí, že pokud se to neučiní, tak to podle něj „spustí další vlnu epidemie stejně jako začátek české hokejové sezóny v září 2020“.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , Hamáček , Německo , vláda , epidemie , nouzový stav , Krystlík , koronavirus , restrikce , COVID-19 , okresy

autor: rak

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…

Football news:

Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)
Juventus is not giving up on the Super League. Roma demands that Juve, AC Milan and Inter withdraw from the project
We made a mistake and we apologize. We heard you. Arsenal's open letter of apology for Super League