Czech Republic

Knihovny ve čtvrtek zavřou, své služby nabídnou on-line

Praha - Mnohé knihovny, které mají z důvodu vládních nařízení a aktuální pandemické situace od 22. října do odvolání zavřeno, své služby nabídnou on-line. Dále ubezpečují čtenáře, že výpůjčky budou čtenářům prodlouženy a bude rovněž lhůta pro vyzvednutí připravených knih tak, aby je bylo možno vyzvednout po otevření knihoven. Vyplývá to z jejich informací.

"Všechny nezpožděné výpůjčky a splněné rezervace automaticky prodlužujeme do týdne od 23. listopadu. Zpozdné nenabíhá až do neděle 15. 11. A v případě prodloužení vládního lockdownu bude tato lhůta prodloužena. Zrušené akce se snažíme převést do online podoby. V plánu jsou záznamy rozhovorů se spisovateli a cestovateli, živé přenosy koncertů, debat i autorského čtení," sdělila mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková. "Aktuální pozvánkou je on-line autorské čtení Jiřího Hájíčka z jeho nové knihy Plachetnice na vinětách. Setkání s autorem se uskuteční v úterý 27. října na facebooku knihovny. Knihovna nabízí ke stažení velký výběr e-knih," dodala.

V případě Národní knihovny ČR nebudou studovny a vnitřní veřejné prostory v Klementinu či pražské Hostivaři přístupné pro veřejnost. Služby bude Národní knihovna poskytovat on-line. Podrobnější informace naleznou uživatelé na webové stránce www.nkp.cz. Stávající výpůjčky a rezervace knih budou automaticky prodlouženy do 30. listopadu. "O zpřístupnění všech digitalizovaných titulů prostřednictvím aplikace Kramerius se intenzivně jedná s kolektivními správci autorských práv. Národní knihovna vyvíjí maximální úsilí, aby se čtenáři ke svým titulům dostali alespoň ve virtuálním prostředí, jak tomu bylo v jarních měsících," sdělil generální ředitel Národní knihovny Vít Richter.

V průběhu jarního uzavření knihoven Národní knihovna po dohodě s kolektivním správcem autorských práv Dilia zpřístupnila studentům a pedagogům vysokých škol dočasně on-line přes 206.000 titulů monografií a periodik.

Také Vědecká knihovna v Olomouci na svém webu uvedla, že všechny výpůjčky budou čtenářům prodlouženy, včetně rezervovaných knih. Prodloužena bude rovněž lhůta pro vyzvednutí připravených knih tak, aby je bylo možno vyzvednout po otevření knihovny. Veřejnost může i nadále využívat její elektronické služby.

"Od zítřka (Od čtvrtka) nabídneme čtenářům služby on-line," uvedl v České televizi ředitel Městské knihovny Děčín Ladislav Zoubek.

Veřejné knihovny v ČR byly v první vlně pandemie uzavřené od 11. března. Vláda rozhodla, že od 27. dubna se mohou otevřít knihkupectví do určité plochy a také knihovny. Podle původního plánu se přitom s knihovnami počítalo až v poslední fázi uvolňování zákazů, tedy od 8. června.

literatura knihovny koronavirus

Football news:

Schurrle and Goetze will invest in a company that produces marijuana for medical purposes
Mircea Lucescu: With Ronaldo, Juventus comes alive. Cristiano has charisma, it is a defining player
Alisson will not play with Ajax due to a hip injury
Varane made the third productive mistake in the Champions League in 2020-the most
The Salzburg defender's career has had crosses and a stroke at 27 - and he's come back every time
A year ago, it had infuriated him that Holand was getting all the attention. Now he is the king of penalties and the main star of Salzburg
Three draws is not the main positive for Loko in the Champions League. All opponents are forced to adapt to Nikolic