Czech Republic

Kdo na to má? Ceny bytů v Praze opět rostou. Na Ostravu i přesto nemají

Podle dat, která zveřejnila realitní síť CENTURY 21, ceny bytů ve velkých městech v meziročním porovnání opět výrazně vzrostly. V Ostravě jde konkrétně o zvýšení ve výši dvaceti procent, v Praze o třináct. Podle realitní sítě ceny zvedá velký nepoměr mezi nabídkou a poptávkou a nízké úrokové sazby hypoték.

Kdo na to má? Ceny bytů v Praze opět rostou. Na Ostravu i přesto nemají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemovitost, ilustrační foto
reklama

„Když vezmeme byty v dobrém stavu, zaznamenávají naše kanceláře růst okolo 9procent, ale jak je vidět, v některých městech i daleko více,“ uvedl provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic Tomáš Jelínek s tím, že rekordmanem je Ostrava s 23procentním nárůstem cen. „Ve srovnání nejsou zahrnuté developerské projekty, které mohou realitu trochu zkreslovat. U nich se totiž smlouvy uzavírají i několik let dopředu,“ dodává Jelínek.

Anketa

Zažili jste v posledních dnech potíže s nakupováním?

hlasovalo: 1016 lidí

V roce 2019 vyšel metr čtvereční v Praze 83 453, v roce 2020 vzrostla cena na 94 303. V Brně stál v roce 2019 metr čtvereční 64 157, letos jde již o 74 539 korun. U zmiňované Ostravy šlo v roce 2019 o 27 631, letos hovoříme o částce 33 987 korun.

Ceny bytů rostou i navzdory koronavirové pandemii, která ekonomiku výrazně zpomalila. „Ve velkých městech pozorujeme úbytek nabídek, neboť lidé zatím s prodeji vyčkávají. Klesající nabídka žene ceny nahoru, protože zájem o koupi nemovitostí je naopak stále veliký, což podporují i nízké úrokové sazby hypoték,“ popisuje Jelínek.

„Při první uzávěře ekonomiky v dubnu se trh v podstatě zastavil, naopak po uvolnění jsme pozorovali velké nárůsty počtu transakcí. V porovnání s předchozím kvartálem pozorujeme stagnaci cen. Zatím se z toho ale nedá vyvozovat vývoj do budoucna. Současná situace je obecně velmi nepředvídatelná, ale i v minulé krizi došlo k dopadu na ceny nemovitostí až po více než roce a k nejhlubšímu propadu cen po čtyřech až pěti letech,“ dodává na závěr provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic Tomáš Jelínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Barbora Richterová

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. Tiše

Do parlamentních voleb zbývá méně než rok. Strany už tvoří koalice i kandidátky. Včetně ODS. Její vý…

Football news:

Mueller congratulated Brady, who reached his 10th Super Bowl at the age of 43: You are a hero and an inspiration!
Neville compared Liverpool to Coventry after Manchester United's win. Probably because of the color of the uniform
Vladimir Gazzaev held the first training session with Siena
Alessandro Costacurta: Inter are the favourites for both the Milan derby and the Scudetto
The Valencia player tested positive for antigens. Yesterday was a match with Atletico
Tottenham topped the rating of the most eco-friendly clubs in the Premier League. Manchester United, Arsenal, Brighton and Man City-in the top 5, Liverpool-7th
Manchester United and Liverpool put on a show in the cup. The sponsor of the entertainment is the bold positions of Trent and Rashford (United have better realized this advantage)