Czech Republic

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

Praha - K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Novelu zákoníku práce podpořila v připomínkovém řízení ministerstva práce a vnitra vedená zástupci ČSSD. Ministerstva financí a průmyslu a obchodu v čele s představiteli ANO se stejně jako zaměstnavatelské svazy postavila proti.

Novelu zákoníku práce podpořila v připomínkovém řízení ministerstva práce a vnitra vedená zástupci ČSSD. Ministerstva financí a průmyslu a obchodu v čele s představiteli ANO se stejně jako zaměstnavatelské svazy postavila proti.

"Návrh sociální demokracie na zkrácení pracovní doby na 37,5 hodiny jsme dnes projednali na vládě. Ta sice zaujala nesouhlasné stanovisko, ale za ČSSD ho podporujeme! Není důvod, aby Češi pracovali déle, než je nutné. Po 100 letech osmihodinové pracovní doby se musíme posunout," uvedla Maláčová.

Podle návrhu stanoviska pro dnešní jednání vlády by měly změny zásadní vliv na chod národního hospodářství a neměly by proto být předkládány bez širší debaty poslaneckou novelou. Legislativci poukazovali i na zákonné pravidlo, podle kterého se takové návrhy musí projednat s odborovými organizacemi a s organizacemi zaměstnavatelů.

O vzorec k navyšování minimální mzdy žádali zaměstnavatelé i odbory, na výpočtu se ale neshodli. Pokud by navrhovaná pravidla platila už letos, nejnižší výdělek by dosahoval zhruba 17.055 korun. Nyní činí 15.200 korun. O navyšování jedná každý rok tripartita, shodu nemá. Rozhoduje pak kabinet.

S minimální mzdou roste i zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku.

Prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů už projednává Sněmovna na návrh KSČM. Předloha je ve finále. Kritici záměru žádají její zamítnutí. Poukazují na dopady na zaměstnavatele, kteří se navíc potýkají s koronavirovou krizí. Podle zastánců návrhu řada pracovníků už nyní pět týdnů volna má a měli by je mít i ostatní.

Jelikož do sněmovních voleb zbývá zhruba už jen půl roku, sociálnědemokratická novela příliš šancí na přijetí nemá.

sněmovna vláda ČSSD zákon práce

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude