Czech Republic

Johnová (Praha sobě): Bez dobrovolníků si zvládnutí dopadů epidemie vůbec neumím představit

Praha se připojuje k Mezinárodnímu dni dobrovolníků a poděkuje organizacím i jednotlivcům za pomoc.

Johnová (Praha sobě): Bez dobrovolníků si zvládnutí dopadů epidemie vůbec neumím představit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Milena Johnová
reklama

Celý svět si v sobotu 5. prosince připomíná Mezinárodní den dobrovolníků. Jak moc jsou takoví lidé pro společnost potřební, se ukazuje obzvláště během aktuální pandemie koronaviru.

A letos se k tomuto svátku připojuje i hlavní město Praha, které při této příležitosti speciálně nasvítí Petřínskou rozhlednu.

Petřínská rozhledna jako jedna z dominant metropole bude právě v tento den nasvícena červeně a žlutě, což jsou oficiální barvy hlavního města.

„Tento rok je vyzdvihnutí práce všech dobrovolníků obzvláště na místě. Během druhé vlny epidemie jsem se snažil jít ostatním příkladem a dobrovolníkem jsem se stal i já, když jsem nastoupil jako lékař na covidové oddělení do jedné z nemocnic. Praha rozsvícením Petřína symbolicky poděkuje všem dobrovolnickým organizacím i jednotlivcům, kteří se nezištně rozhodli pomáhat seniorům, nemocným nebo třeba svým sousedům či jiným potřebným,“ uvádí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Na území Prahy dlouhodobě funguje velké množství různorodých dobrovolnických organizací. S řadou z nich aktuálně spolupracuje i Magistrát hlavního města Prahy. Mezi takové se řadí například ELPIDA, Život 90, Krása pomoci nebo Junák – český skaut.

„Bez dobrovolníků si zvládnutí dopadů epidemie vůbec neumím představit. Řadí se do první linie po bok zdravotníků a pečovatelů v sociálních službách a ve svém volném čase pomáhají zvládnout péči pro nejohroženější skupiny obyvatel. Letošní rok jasně ukázal význam nevládních, neziskových organizací, s jejichž pomocí dobrovolníky nejen získáváme, ale také školíme, koordinujeme a vybavujeme ochrannými pomůckami. Je to právě spolupráce s dobrovolníky a dobrovolnickými organizacemi, která nás opravňuje říkat ´Společně to zvládneme´. Děkuji dobrovolníkům, kteří pomáhají zvládnout pandemii, i těm, kteří se zapojují v dalších oblastech,“ říká Milena Johnová, radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky.

Ve vytížených sociálních a zdravotnických zařízeních v Praze nyní také významně vypomáhá Český červený kříž (ČČK) a stovky jeho dobrovolníků. Tato organizace na podzim spustila ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) a za podpory Magistrátu hlavního města Prahy projekt Pomáhám pečovat. V jeho rámci pořádá jednodenní kurzy, kde si zájemci osvojí základy péče o nemocného na lůžku. A to od obstarání osobní hygieny přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným.

Hlavní úlohou vyškolených dobrovolníků je potom pomáhat s péčí o nemocné či seniory a odlehčit tak často vyčerpaným zdravotníkům i sociálním pracovníkům. Zájemci vypomáhají buď přímo v pražských nemocnicích a domovech pro seniory, nebo se starají o své nemohoucí blízké přímo u nich doma. Tím totiž také výrazně odlehčují zdravotnímu systému a zároveň takové seniory a nemocné lépe chrání před možnou nákazou koronavirem v případě pobytu v některém ze zařízení.

V metropoli se zatím do tohoto kurzu přihlásilo přes 2 700 lidí, z nichž 1 100 školení úspěšně absolvovalo a získalo osvědčení. Na 250 dobrovolníků  ČČK už pomáhá na zhruba čtyřiceti místech v Praze a ve středních Čechách. Další potom pečují o své příbuzné a známé doma.

Zájemci se mohou nadále hlásit na webových stránkách pomahamepraze.cz, vzhledem k velkému zájmu se ale nové kurzy budou otevírat až v únoru. Registraci dobrovolníků pro Prahu zajišťuje Oblastní spolek ČČK Prahy 1.

Už během jarní koronavirové vlny, když nebylo dost ochranných pomůcek, pomáhali dobrovolníci těm nejohroženějším, tedy seniorům, aby je uchránili před onemocněním. Chodili jim na nákupy, pro léky a mnohdy jim byli i psychickou oporou.

„Velmi oceňuji práci a zapojení všech dobrovolníků. Bez nich bychom epidemii koronaviru zvládali hůře. Na jaře se nám ve spolupráci s dalšími organizacemi podařilo zorganizovat pomoc potřebným spoluobčanům. Jsme tak díky dobrovolníkům schopni obstarat donášku jídla, nákupu, venčení psa a další výpomoc. Dobrovolníky jsme pak odměnili volným vstupem do zoo a botanické zahrady,“ dodává náměstek primátora Petr Hlubuček.

Mezinárodní den dobrovolníků se každoročně slaví 5. prosince už od roku 1985, kdy jej oficiálně vyhlásila Organizace spojených národů. Smyslem akce je připomenout důležitost dobrovolnické práce pro společnost.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

To beat Real Madrid and Barca in three days is an atrocity. Athletic Director about the Spanish Super Cup
Poland coach of Bzenec left his post
Carlos Tevez: I won't stop playing for my family. It was important to win the Maradona Cup
Borussia Gladbach will sign Kone to a contract until 2026. The midfielder will finish the season in Toulouse
Leonardo: I don't think Tuchel's resignation was a surprise. PSG simply anticipated the events
Milan will announce the signing of Mandzukic and Tomori this week
Leonardo on Messi at PSG: We are not at the negotiating table, but the chair is reserved. Such a player is always on our lists