Czech Republic

Joe Biden podepsal první exekutivní příkazy. Co mu napsal Trump v dopise, neprozradil

Demokrat Joe Biden se po slavnostní přísaze stal 46. americkým prezidentem. Spolu s ním v Bílém domě zasedne viceprezidentka Kamala Harrisová, první žena na této pozici v americké historii. Dění okolo inaugurace sledujeme on-line.

Klíčové momenty inaugurace 46. prezidenta Spojených států amerických | Video: Youtube/Biden Inaugural Committee

Přinášíme shrnutí z prvních hodin nového prezidenta USA v úřadě:

 • Biden ve svém projevu po inauguraci slíbil, že bude prezidentem všech Američanů. Chce bojovat stejně tvrdě za ty, kteří jej volili, i za ty, kteří mu hlas nedali.
 • Během prvních hodin v Bílém domě Biden podepsal řadu exekutivních příkazů - zavedl povinné nošení roušek ve federálních budovách, zrušil odchod USA z WHO a nařídil návrat USA ke klimatické dohodě z Paříže.
 • Bývalý prezident Donald Trump se inaugurace nezúčastnil, přítomní ale byli jeho předchůdci - Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama s manželkami.
 • Trump zanechal svému nástupci v Bílém domě dopis, podle Bidena byl "velkorysý", obsah ale více nekomentoval. Vyjádřit se k němu chce až poté, co si s Trumpem promluví.

Biden nařídil svému kabinetu, aby pracoval na zachování imigračního programu DACA, jež chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. Trump usiloval o jeho zrušení od roku 2017.

Joe Biden v Oválné pracovně.

Joe Biden v Oválné pracovně. | Foto: Reuters

Vojáci postupně opuštějí okolí Kapitolu po inauguraci Joea Bidena. Přítomnost bezpečnostních složek byla kvůli pandemii i po útoku Trumpových příznivců na Kapitol ze začátku ledna bezprecedentní.

Inaugurace Joea Bidena.

Inaugurace Joea Bidena. | Foto: Reuters

"Myslím, že některé věci, které budeme dělat budou poměrné odvážné a zásadní a dnes je nejlepší den, kdy s nimi začít," řekl Biden reportérům během podepisování prvních exekutivních příkazů.

Biden přijal první den ve funkci řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy. Nařídil například návrat do Světové zdravotnické organizace (WHO), ukončil zákaz cest do USA pro cestující z řady převážně muslimských zemí, pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem, nebo zrušil povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL.

Biden také uvedl, že mu jeho předchůdce Trump zanechal "velmi velkorysý" dopis. Detaily ale neprozradil. Novinářům řekl, že dopis byl soukromý a jeho obsah případně zveřejní poté, co si s Trumpem promluví.

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Zemi z dohody vyvedl bývalý prezident Trump, považoval ji za ekonomicky nevýhodnou.

Prezident Joe Biden podepsal první exekutivní příkazy, celkem by jich měl během prvních hodin podepsat 17. Těmito příkazy chce dodržet sliby, které dal americkým občanům, řekl Biden novinářům v Oválné pracovně. První dokument se týkal boje proti pandemii covid-19. Biden už dříve avizoval, že chce zavést povinné nošení roušek na některých místech.

Prezident Joe Biden v Oválné pracovně Bílého domu.

Prezident Joe Biden v Oválné pracovně Bílého domu. | Foto: Reuters

V americkém Senátu složili do rukou nové viceprezidentky Kamaly Harrisové přísahu tři noví senátoři. Jeden z nich Alex Padilla z Kalifornie je náhradou za Harrisovou, která se svého křesla vzdala kvůli viceprezidentskému úřadu a nyní bude Senátu předsedat. Demokraté tak mají v Senátu zaručených 50 ze 100 křesel a rozhodující hlas Harrisové.

Joe Biden přišel do Oválné pracovny Bílého domu. Jednou z prvních věcí, kterou uvidí, bude dopis od svého předchůdce Donalda Trumpa, připomíná CNN.

Nejmenovaný bývalý představitel Trumpovy administrativy stanici řekl, že odcházející prezident vzkaz položil na stůl Resolute Desk. Tedy na stejné místo, kde Trump 20. ledna 2017 nalezl dopis od Baracka Obamy.

USA za sebou mají inauguraci Joea Bidena. Ceremonie se od těch minulých významně lišila. Podívejte se, jak vypadaly slavnostní přísahy amerických prezidentů v minulosti.

Joe Biden poprvé ve funkci hlavy státu dorazil do Bílého domu. Z Arlingtonského národního hřbitova jel obrněnou limuzínou s poznávací značkou s číslem 46, poslední část cesty šel spolu s manželkou Jill a dalšími členy své rodiny pěšky. Biden je v pořadí 46. prezident USA.

Ve 23:15 hodin středoevropského času má podepsat řadu příkazů, jež zvrátí některá rozhodnutí jeho předchůdce Donalda Trumpa.

Co přesně nový prezident USA Joe Biden prohlásil ve svém inauguračním projevu? Přinášíme některé citáty z jeho řeči:

 • "Dnes neoslavujeme triumf kandidáta, ale věci demokracie."
 • "Vůle lidu byla slyšena a vůle lidu byla vyslyšena. Znovu jsme se poučili, že demokracie je drahocenná a že demokracie je křehká. V tuto hodinu, přátelé, demokracie zvítězila."
 • "Jen málo lidí v historii našeho národa čelilo větším výzvám nebo jim připadala doba náročnější nebo obtížnější, než je doba, v níž jsme my nyní."
 • "Vím, že síly, které nás rozdělují, jsou hluboké a jsou skutečné. Ale také vím, že nejsou nové. Naše dějiny byly neustálým bojem mezi americkým ideálem, že jsme všichni stvořeni být sobě rovnými, a drsnou, ošklivou realitou rasismu, nativismu, strachu, démonizace, které nás dlouho rozdělovaly."
 • "Toto je náš historický okamžik krize a výzvy a jednota je cestou vpřed a tento okamžik musíme jako Spojené státy americké naplnit."
 • "Budu prezidentem všech Američanů… Budu bojovat stejně tvrdě za ty, kteří mě nepodporovali, jako za ty, kteří mě podporovali."
 • "Ne každý rozdíl v názorech musí být důvodem totální války."
 • "Musíme odmítnout kulturu, v níž se s fakty manipuluje, a dokonce se vymýšlejí."
 • "Tady stojíme jen několik dní poté, co si výtržnický dav myslel, že může použít násilí k umlčení vůle lidí. Že může zastavit práci naší demokracie. Že nás může vyhnat z této posvátné půdy. To se nestalo. Nikdy se to nestane. Ani dnes, ani zítra, nikdy. Nikdy."
 • "Napravíme naše spojenectví a budeme spolupracovat se světem - ne abychom řešili výzvy včerejška, ale výzvy dneška a zítřka."
Prezident USA Joe Biden při svém inauguračním projevu.

Prezident USA Joe Biden při svém inauguračním projevu. | Foto: Reuters

Joe Biden a Kamala Harrisová nyní poprvé ve svých funkcích směřují do Bílého domu. Prezident poté podepíše první exekutivní příkazy. Očekává se, že například zruší Trumpovo imigrační nařízení a ještě dnes připojí svůj podpis k Pařížské klimatické dohodě.

Nový americký prezident Joe Biden spolu se svými předchůdci v úřadu Barackem Obamou a Billem Clintonem dorazil na Arlingtonský národní hřbitov nedaleko Washingtonu. Položí zde věnec na hrob neznámého vojína.

Ještě před tím Biden obdržel dary od kongresových vůdců a vykonal symbolickou přehlídku ozbrojených sil jako jejich nový vrchní velitel.

Nebýt koronavirové krize, Donald Trump by pravděpodobně prezidentskou funkci obhájil, říká bývalý velvyslanec v USA Martin Palouš. Joe Biden je podle něj zkušeným politikem, ale vzhledem k jeho vysokému věku je údajně otázkou, zda je schopen chápat perspektivy mladé generace. Podívejte se na rozhovor DVTV.

Palouš: Biden je nejrozumnější pokus, jak sjednotit národ. Úspěch mu přejí i oponenti

Nebýt koronavirové krize, Donald Trump by pravděpodobně prezidentskou funkci obhájil, říká bývalý velvyslanec v USA Martin Palouš. | Video: Daniela Drtinová

Ve Spojených státech se zatím nepotvrdily obavy z další vlny demonstrací skalních příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa, před nimiž po nepokojích v Kapitolu ze začátku měsíce varovaly zpravodajské služby. Inaugurace Trumpova nástupce Joea Bidena skončila bez komplikací, větší protesty se přitom nekonaly ani před sídly zákonodárných sborů v jednotlivých amerických státech, informovala agentura AP.

Podle reportérů veřejnoprávní televize PBS byl v čase Bidenovy inaugurace v okolí sídla Kongresu klid, v ulicích kolem vládní čtvrti byli jen novináři a hrstky podporovatelů nového prezidenta, kteří sledovali přenos slavnosti na mobilních telefonech. Američané totiž oproti předchozím inauguracím nemohli akci přihlížet z prostranství před Kapitolem kvůli obavám z pandemie covidu-19, k nimž se přidal rovněž strach z dalších nepokojů po útoku Trumpových přívrženců na sídlo Kongresu před dvěma týdny.

"Miluju tě, Jill, a nemohl bych být vděčnější za to, že jsi se mnou na cestě, která nás čeká," vzkazuje na Twitteru nový prezident USA Joe Biden své manželce.

Podívejte se ve videu na klíčové momenty inaugurace Joea Bidena:

Klíčové momenty inaugurace 46. prezidenta Spojených států amerických

Klíčové momenty inaugurace 46. prezidenta Spojených států amerických | Video: Youtube/Biden Inaugural Committee

"Připravena sloužit," napsala v první tweetu ve funkci viceprezidentky Kamala Harrisová.

Ropa v den Bidenovy inaugurace zdražuje v naději na podporu ekonomice od nové vlády. Typ Brent přidává 0,9 procenta na 53,42 dolaru za barel.

Podívejte se na fotogalerii z dnešní inaugurace Joea Bidena:

Joe Biden poprvé tweetuje jako americký prezident: "Při řešení krizí, kterým čelíme, není čas ztrácet čas. Proto dnes mířím do Oválné pracovny, abych se pustil do práce a přinesl odvážné kroky a okamžitou úlevu americkým rodinám."

Bývalý viceprezident Mike Pence se svou manželkou Karen opustili Kapitol a míří domů do státu Indiana. 

Joe Biden a Kamala Harrisová brzy zamíří z Kapitolu na vojenský hřbitov v Arlingtonu ve Virgínii, kde uctí památku padlých amerických vojáků. Pak se přesunou do Bílého domu, kde Biden ještě dnes vydá sadu exekutivních příkazů, mezi nimi i nařízení o povinném nošení roušek ve veřejných prostorách.

Joe Biden s sebou do Bílého domu vezme prvního psa z útulku v dějinách USA. Zvířata k americkým prezidentům však patří od nepaměti, včetně těch velmi netradičních.

Prezident Joe Biden s první dámou Jill se zdraví s hosty a odchází z terasy Kapitolu. Slavnostní ceremoniál končí.

Přinášíme shrnutí dnešní inaugurace Joea Bidena:

Babiš pogratuloval na Twitteru Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta USA. Těší se na rozvoj česko-amerického strategického partnerství.

Bidenovi právě pogratuloval český prezident Miloš Zeman. Popřál mu úspěch při řešení všech složitých výzev a nalezení celospolečenského smíru. Věří v rozvoj spojenectví Česka a USA.

Biden přechází k tématu zahraniční politiky: "Amerika byla zkoušena. Ale vždy vyšla z takových zkoušek silnější. Budeme partnerem pro mír a bezpečnost ve světě." Znovu se však vrací k tématu koronaviru, které prostupuje jeho projev. "Modleme se za všechny Američany, které připravila o život pandemie."

"Musíme ukončit tu válku, která zuří mezi červenými a modrými (mezi příznivci republikánů a demokratů, pozn. red.)," prohlašuje Biden. "Musíme pandemii, smrtícímu nepříteli, čelit jako jeden národ. Společně."

"Když budeme jednotní, všechno zvládneme a porazíme smrtící virus," pokračuje Biden. "Můžeme dosáhnout rasové spravedlnosti a rovnoprávnosti."

Biden přechází k tématu koronaviru, hovoří o tom, že nákaza si vyžádala životy 400 tisíc Američanů. "Je to doba velkých zkoušek a výzev. Loni zemřelo více Američanů než ve válkách, statisíce podniků a firem musely skončit," říká Biden a zmiňuje také rasové nepokoje v USA. "Musíme se postavit domácímu terorismu a ideologii bílého supremacismu."

Americký prezident Joe Biden během své inaugurace.

Americký prezident Joe Biden během své inaugurace. | Foto: Reuters

Joe Biden pronáší inaugurační projev. "Demokracie zvítězila," říká a zmiňuje násilnosti v Kongresu z 6. ledna. "Toto je den Ameriky, den demokracie a naděje," dodává.

Joe Biden do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse skládá prezidentskou přísahu: "Já, Joe Biden, slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států."

Viceprezidentskou přísahu skládá Kamala Harrisová:
"Já, Kamala Devi Harrisová, slavnostně přísahám, že budu podporovat a bránit Ústavu Spojených států proti všem nepřátelům, cizím a domácím, že budu mít pravou víru a oddanost k tomu, že jsem tuto povinnost přijala svobodně bez mentální výhrady nebo účelu vyhnutí, a že budu dobře a věrně plnit povinnosti úřadu, do kterého se chystám nastoupit. K tomu mi dopomáhej Bůh."

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová | Foto: Shutterstock

Sledujte speciální vysílání DVTV z inaugurace Joea Bidena:

Inaugurace začíná. Joe Biden se svou manželkou Jill přichází na terasu Kapitolu. Zdraví se s hosty, Biden brzy přednese slavnostní přísahu a stane se 46. prezidentem USA.

Novou viceprezidentku Kamalu Harrisovou doprovází na inauguraci její manžel Douglas Emhoff. Šestapadesátiletý právník a advokát, o kterém se s nadsázkou hovoří jako o "prvním druhém gentlemanovi Spojených států". Více se můžete o viceprezidentském páru přečíst v profilu na Aktuálně.cz.

Joe Biden a Kamala Harrisová dorazili do budovy Kapitolu. 

Harrisovou na ceremonii doprovodí policista Eugene Goodman, který bránil demonstrantům při vpádu do Kongresu 6. ledna.

Podle informací deníku Wall Street Journal vyzve Joe Biden ve svém inauguračním projevu Američany k jednotě a semknutí se v boji s pandemií koronaviru. Proslov potrvá zhruba dvacet minut.

Dnešní inauguraci Joea Bidena výrazně ovlivnil vpád příznivců Donalda Trumpa do budovy Kongresu, proto ji doprovázejí opravdu mimořádná bezpečnostní opatření. Ve Washingtonu je rozmístěno 25 tisíc příslušníků Národní gardy. Připomeňte si, co se 6. ledna stalo:

Dnešní inaugurace Joea Bidena bude kvůli pandemii koronaviru a obrovským bezpečnostním omezením úplně jiná než slavnostní přísahy jeho předchůdců. Podívejte se na historické snímky z inaugurací amerických prezidentů.

Zatímco Donald Trump bude na inauguraci a nástupním projevu Joea Bidena chybět, odcházející viceprezident Mike Pence se bude slavnostní přísahy účastnit. Americká média uvádějí, že v posledních týdnech se Pence a Trump hádali, protože Pence chtěl na rozdíl od Trumpa uznat Bidenovo vítězství ve volbách. Viceprezident ostře odsoudil vpád Trumpových příznivců do budovy Kongresu 6. ledna.

Viceprezident Mike Pence

Viceprezident Mike Pence | Foto: Reuters

Bývalý americký prezident Barack Obama na Twitteru gratuluje "svému příteli, prezidentu Joe Bidenovi." Biden byl osm let Obamův viceprezident.

Joe Biden je politický veterán, pro kterého je prezidentství završením jeho dlouhé kariéry. Jaký bude prezident a co od něj můžeme čekat? Nabízíme velkou grafiku.

"V Americe je nový den," tweetuje Joe Biden. Zanedlouho se stane 46. prezidentem USA.

Ačkoliv se Donald Trump nebude účastnit slavnostní inaugurace svého nástupce, zanechal v Oválné pracovně Bílého domu na stole Joeu Bidenovi dopis.

Velkou změnu chystá Biden v boji s klimatickou změnou. USA se pod jeho vedením opět připojí k pařížské dohodě o klimatu, která vstoupila v platnost v roce 2016 a od které Trump o rok později odstoupil. Trump tehdy uvedl, že dohoda by stála Američany biliony dolarů, zrušila pracovní místa a brzdila ropný, plynárenský, uhelný a zpracovatelský průmysl.

Joe Biden už oznámil, že hned po převzetí prezidentské funkce prosadí soubor opatření na podporu ekonomiky v objemu 1,9 bilionu dolarů (v přepočtu 41 bilionů korun). Peníze mají směřovat na boj s pandemií covidu-19, ulevit domácnostem i nastartovat hospodářský růst. Na boj s koronavirovou nákazou je v balíčku vyčleněno 415 miliard dolarů

Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak dobře znáte Joea Bidena a Kamalu Harrisovou.

Joe Biden zahájil dnešní den návštěvou bohoslužby. Biden je teprve druhým katolíkem v historii, který byl zvolen prezidentem USA. Prvním byl John F. Kennedy.

"Byly to neuvěřitelné čtyři roky, společně jsme toho tolik dokázali," řekl Trump v posledním prezidentském projevu. "Vždycky za vás budu bojovat, budu se dívat, budu poslouchat. Nové administrativě přeji mnoho štěstí a velké úspěchy," uvedl Trump. Na závěr projevu řekl, že "v nějaké podobě se vrátíme" a dodal: "Ať se vám daří, brzy se uvidíme."

Poslední hodiny Donalda Trumpa ve funkci 45. prezidenta USA.

Poslední hodiny Donalda Trumpa ve funkci 45. prezidenta USA. | Foto: Reuters

Donald Trump s manželkou Melanií už Bílý dům opustil. Společně odletěli vrtulníkem na základnu St.Andrews. Je to v rozporu s tradicí, protože odcházející a nastupují prezident si vždy v Bílém domě 20. ledna potřesou pravicí. Trump tak ale nechtěl učinit a vítězství Bidena ve volbách dosud neuznal.

Dobré odpoledne, vítáme vás u online přenosu z inaugurace nového amerického prezidenta Joea Bidena.

Football news:

Real Madrid is the only club from Spain to win the first leg of the 1/8 final of the Champions League
14 million from hair transplant clinics, 6 million from a clothing brand, 0.5 million from fitness centers: a guide to Ronaldo's business empire
I hope Messi wins something with the national team. He is one of the best in the history of football. Marques about the Barca forward
Capello about red Traileru: Even Zidane did not believe! Did you see him laugh? Atalanta was unlucky
Dejan Kulusevski: No one will take away from me the pleasure of daily training with Ronaldo. This experience is for life
Real Madrid wants to appeal against Casemiro's yellow card. Because of it, the player will miss the second leg with Atalanta
I won't let Varentino control La Liga. Poster of presidential candidate leopards Frasi about Perez