Czech Republic

Joe Biden dorazil poprvé do Bílého domu jako prezident

Washington - Demokrat Joe Biden dnes krátce před 22:00 SEČ dorazil poprvé do Bílého domu jako prezident Spojených států. V prezidentské rezidenci vystřídal odchozí hlavu státu Donalda Trumpa, který se oproti zvyklostem nezúčastnil Bidenovy slavnostní inaugurace a několik hodin před slavností odletěl na Floridu. Biden plánuje před půlnocí SEČ podepsat řadu exekutivních příkazů, které zvrátí některá Trumpova rozhodnutí. Týkají se například klimatické politiky, imigrace či boje s pandemií covidu-19.

Bidenův tým se začal přesouvat do Bílého domu již krátce po poledni místního času (18:00 SEČ), kdy oficiálně začal demokratův čtyřletý mandát. Nová Bidenova mluvčí Jen Psakiová po 19:00 SEČ napsala na twitteru, že je "v budově a připravena pustit se do práce". Na čtvrtečních 01:00 SEČ plánuje svou první tiskovou konferenci v prezidentské rezidenci.

Nový prezident dorazil ve své limuzíně na třídu Pennsylvania avenue, na níž leží Bílý dům, ve slavnostním armádním průvodu, který vedl vojenský orchestr vyhrávající americkou hymnu. Na poslední část cesty Biden vystoupil z auta a spolu se svou manželkou a nejbližší rodinou došel do prezidentské rezidence, která bude na další čtyři roky jeho domovem.

Biden se chystá podle svých dřívějších vyjádření ihned pustit do práce, kolem 23:15 SEČ chce podepsat 15 exekutivních příkazů, jimiž například nařídí návrat USA k pařížské klimatické dohodě z roku 2015 či do Světové zdravotnické organizace (WHO). Chce také mimo jiné zvrátit některá Trumpova rozhodnutí v oblasti imigrační politiky.

V hlavních amerických televizích a na internetu začalo vysílání takzvaného virtuálního průvodu, který pro statisíce Američanů nahradí účast přímo na slavnostech ve Washingtonu. Ta není možná kvůli obavám z pandemie covidu-19.

USA Trump inaugurace Biden

Football news:

Real Madrid director Butragueno on Atletico player's hand: It's a penalty. We were again unlucky with referee Hernandez
Mourinho on Tottenham's 100 goals of the season: Not bad for a defensive and poor team
Coman has rejected Bayern's offer of a new contract until 2026
Holand's transfer is a priority for Real Madrid. The deal could cost 270 million euros (As)
Atletico controlled the first half of the derby thanks to Simeone's bold plan. Then the game opened up, and Casemiro's spurts saved Real Madrid
Laporta on Messi: Barcelona is a family. I hope this will help to ensure that the best player in history remains at the club
Manchester derby in a deserted city: fans instead of players meet their cars, Zinchenko gives an Interview in Russian, Sulscher breaks the series Pep