Czech Republic

Jméno řekněte. Paní Macková. Úřednice ze slavné scénky teď povede ústav, kde očkovali příbuzné

Novou šéfkou Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se dočasně stane vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Barbora Macková. Instituci povede místo Pavla Březovského, který ve čtvrtek na svou funkci rezignoval kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Macková, pověřená ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), se již neblaze vryla mnohým do paměti na jaře, kdy po její mylné informaci čelil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch výslechu od premiéra Andreje Babiše (ANO) přímo v živém vysílání.

Jméno řekněte. Paní Macková. Úřednice ze slavné scénky teď povede ústav, kde očkovali příbuzné
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš a Adam Vojtěch
reklama
Macková na počátku března vypustila mylnou, lživou zprávu, návazně na vyjádření molekulární genetičky Soni Pekové o nákaze koronavirem. Zprávu od Mackové následně rozšířil tehdejší šéf zdravotnictví Adam Vojtěch v médiích. Ale brzy nato se za nařčení Pekové omlouval – a perné chvíle pokračovaly i v živém vstupu v televizním vysílání.

Na vládní tiskové konferenci tehdy Vojtěch čelil dotazům ohledně nařčení Pekové, která měla dle jeho předchozího vyjádření skončit v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem. Vojtěch se omlouval, když ho uprostřed řeči zničehonic před kamerami začal vyslýchat premiér Babiš s tím, aby vyjevil, kdo mu tuto zprávu předal. „Tak řekněte přesně, kdo vám to řekl! Nebuďte slušnej, řekněte pravdu, kdo vám to řekl,“ nastoupil na Vojtěcha vládní šéf. „Který úředník? Vy jste moc hodnej,“ pokračoval, načež Vojtěch započal odpovídat: „Dostal jsem tu informaci...“ V tu chvíli mu však Babiš opět skočil do řeči: „Od koho?“ „Ze Státního zdravotního ústavu,“ dokončil; Babišovi však jeho odpověď nestačila.

„Jméno!?“ sneslo se opět zezadu od premiéra k Vojtěchovi, který se již se sklopeným zrakem ministerskému předsedovi podvolil a odtajnil, že mu informaci podala právě vedoucí Centra epidemiologie SZÚ Barbora Macková.

„No tak to řekněte! Paní redaktorka vás tady trénuje. Dostal tu informaci od státního úředníka,“ zpražil ještě Babiš svého ministra, načež opět poodstoupil ze světel kamer.

„No tak to řekněte!“ „Jméno!?“ Takto dopadla jedna z nejznámější tiskových konferencí vlády loňského roku:

Současný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) počítá, že Macková bude v úřadu pouze dočasně a že stálý ředitel SZÚ vzejde z výběrového řízení.

Nová šéfka SZÚ již od ledna vede taktéž laboratorní skupinu na Ministerstvu zdravotnictví, která spolu s epidemiologickou a klinickou skupinou radí s postupem proti koronaviru, v jejímž vedení nahradila Mariána Hajdúcha.

Hajdúch ze své funkce ke konci minulého roku odešel s tím, že mimo jiné nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: rak

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…

Football news:

Real Madrid is the only club from Spain to win the first leg of the 1/8 final of the Champions League
14 million from hair transplant clinics, 6 million from a clothing brand, 0.5 million from fitness centers: a guide to Ronaldo's business empire
I hope Messi wins something with the national team. He is one of the best in the history of football. Marques about the Barca forward
Capello about red Traileru: Even Zidane did not believe! Did you see him laugh? Atalanta was unlucky
Dejan Kulusevski: No one will take away from me the pleasure of daily training with Ronaldo. This experience is for life
Real Madrid wants to appeal against Casemiro's yellow card. Because of it, the player will miss the second leg with Atalanta
I won't let Varentino control La Liga. Poster of presidential candidate leopards Frasi about Perez