Czech Republic

Je to zvíře, opěvují Hertla. Po roční pauze zazářil před "extraligovou" návštěvou

Počtvrté marodil s pochroumaným kolenem a bezmála rok nehrál. Obavy o výkonnost však Tomáš Hertl prozatím rozptýlil. Do nového ročníku hokejové NHL vstoupil famózně.

Za San Jose odehrál na půdě Arizony téměř 22 minut, nejvíc ze všech útočníků. Vstřelil dva góly, na jeden nahrál a mužstvo dovedl k vítězství 4:3 po nájezdech. Coby největší hvězda zápasu plnil novinové titulky.

"Před bránou a v držení puku je hrozně silný," chválil českého parťáka kapitán Logan Couture. "Dneska odrážel bodyčeky, chodil do branky a vytvářel šance pro ostatní. Když hraje takhle, je to zvíře, které se jen těžko brání. Ještěže ho máme."

Rok nazpět, na konci ledna, schytala Hertlova kariéra nečekanou ránu.

Centr, který si tou dobou konečně zvykl na práci bez vážnějších zdravotních problémů, slyšel po nedohraném utkání nepříjemnou diagnózu: přetržený přední zkřížený i vnitřní postranní vaz v koleni.

Situace, z níž zranění vyplynulo, přitom nevypadala nikterak hrůzostrašně. Hertl nevyužil šanci a skončil na zadním mantinelu. Vzápětí sice ucítil bolest v noze, když mu do ní vletěl padající Christopher Tanev z Vancouveru, ale na střídačku zamířil bez pomoci. Při televizní přestávce pak znovu vyjel na led, chtěl pokračovat. Jenže nemohl.

Nakonec musel na operaci. S kolenem marodil už počtvrté, ale poprvé schytal ránu do toho levého. A rozpoutal obavy fanoušků. "Bude Hertl stejný, až se vrátí?" říkali si.

"Beru to jako výzvu," vzkázal Hertl skeptikům. "Chci změnit pohled lidí, kteří říkají, že po dalším zranění už nebudu stejný. Chci ukázat klukům, kteří se zraní, že se můžou vrátit. A být ještě lepší."

Svá slova 27letý centr potvrdil. Minimálně úvodním vystoupením, na které si kvůli úskalím s koronavirovou pandemií musel počkat až do půlky ledna, byť připravený byl už na podzim.

Arizonu Hertl načal už v první třetině, kdy díky skvělé práci v předbrankovém prostoru dvakrát skóroval. Ve třetím dějství asistencí přispěl ke gólovému úniku Evandera Kanea.

I když nájezdy nakonec rozhodl Couture, největší podíl na výhře měla právě Hertlova lajna, kde kromě Kanea, jenž na sebe nedávno upoutal pozornost žádostí o osobní bankrot, zářila také univerzitní hvězda John Leonard. Premiéru v NHL ozdobil dvěma nahrávkami.

"Líbí se mi naše spolupráce," pochvaloval si Hertl. "S Kanerem jsem už dřív odehrál pár zápasů. Dokázali jsme, že můžeme být jednou z nejlepších formací v lize. Funguje mezi námi chemie. Musíme takhle pokračovat."

Řádění Hertla vidělo přímo na stadionu 3450 diváků. Za návštěvu, z níž by nejásaly ani týmy české extraligy, je nyní ráda i Arizona. Některé kluby NHL mají kvůli pandemii zavřeno úplně. "Překvapivě to vypadalo docela dobře, protože diváky dobře rozmístili," prohlásil útočník domácích Conor Garland.

San Jose vstoupilo do sezony vítězně poté, co tu minulou zakončilo na posledním místě Západní konference. Podle předpovědí šance klubu na Stanleyův pohár už pominula.

Pomůže vyléčený Hertl rozptýlit i tuto nelichotivou prognózu?

Football news:

Gundogan is the new Lampard. Pep's system made him the most productive midfielder in Europe
Barca midfielder Moriba: We never thought that the title race in La Liga was lost
Ignashevich about 1:2 with Chaika: Torpedo had enough chances for a confident victory
Holand escaped serious injury and will play against Sevilla
Inzaghi on 1:3 with Juventus: Lazio deserved much more
Ex-midfielder Loko Zhaloliddinov has moved to Uzbekistan's Andijan. He has 0 games in the RPL
Khatskevich about 0:0 with Khimki: Rotor every point goes to the piggy bank