Czech Republic

Je to falešná jednička. Bartyová to schytává kvůli zvláštním tenisovým pořádkům

Rok a půl neodehrála na grandslamech víc než semifinále, a přesto je z ní stále světová jednička. Australanka Ashleigh Bartyová působí jako hromosvod pro kritiku současného tenisového žebříčku.

Od doby, kdy svět ochromila pandemie koronaviru a tenisový kolotoč se na pět měsíců zastavil, platí pro žebříčky ATP i WTA speciální pravidla tak, aby hráči nepřicházeli o body kvůli tomu, že se kvůli rizikům nákazy rozhodnou raději zůstat doma a nestartovat. 

Po rozběhnutí turnajů je situace taková, že se do žebříčků počítá posledních 16 nejlepších výsledků od března 2019. Kalendář podniků je totiž zatím nejistý a není jasné, zda budou moct hráčky obhajovat ty body z turnajů, které byly v programu před pandemií.

Tím pádem Bartyová započítává i 2000 bodů za triumf na Roland Garros v červnu 2019. Od té doby na grandslamech neuhrála víc než semifinále. Zatímco Japonka Naomi Ósakaová má na kontě už dva tituly v řadě, po US Open ovládla i letošní Australian Open, přesto je až druhá se ztrátou 1351 bodů.

"Chápu, že byl žebříček upravený kvůli pandemii a dlouho podle mě fungoval dostatečně, ale teď se ukazuje, že je mimo realitu, když je první Bartyová, která nevyhrála žádný grandslam a poslední dobou hraje tak málo," napsal na Twitter například redaktor New York Times Christopher Clarey.

Bartyová totiž hrála od počátku pandemie první turnaj až letos v Melbourne, do té doby se okruhu kvůli obavám z nákazy vyhýbala. Doma sice vyhrála přípravný turnaj, ale na grandslamu překazila její pouť Karolína Muchová ve čtvrtfinále a na následném podniku v Adelaide, kde obhajovala titul, skončila hned na první soupeřce. 

"Trápím se jen tím, co můžu změnit. Nechci k tomu přistupovat takhle negativně a řešit, kde obhajuji jaké body," reagovala na kritiku Bartyová.  

Sama ještě neví, na jaké turnaje v Evropě se přihlásí a kde bude dál body sbírat i obhajovat. V plánu měla původně cestu na Blízký východ, kde jsou na programu podniky v Dubaji a Dauhá. Ale kvůli zranění nohy se odhlásila.

"Je těžké plánovat, když pořádně nevíte, co bude. Musím taky poslouchat své tělo a řádně regenerovat," dodala čtyřiadvacetiletá tenistka.

Football news:

Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)