Czech Republic

Je to dezinformace, tvrdí Duka o papežových vstřícných slovech na adresu homosexuálů

"Neexistuje žádný církevní dokument, který by se týkal změny nauky katolické církve v této oblasti, a to ani ze strany papeže, ani ze strany římských institucí," tvrdí pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka o slovech papeže Františka, že "homosexuálové mají právo žít v rodině".

Papež František tento týden poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do civilního svazku. Uvedl to v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl ve středu představen na filmovém festivalu v Římě.

Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály.  "Homosexuálové mají právo žít v rodině. Jsou to děti boží a mají na rodinu právo… To, co je nutné udělat, je vytvořit zákon o občanských svazcích, aby tímto způsobem měli právní ochranu," uvedl v dokumentárním filmu papež.

"Dokumentární film v žádném případě nemůže být vydáván za stanovisko církve v otázkách víry a mravů. Celou tuto kauzu je třeba vidět v kontextu blížících se prezidentských voleb v USA; jejím cílem je znejistit a dezinformovat katolickou veřejnost," reagoval na tento výrok pražský arcibiskup Dominik Duka ve svém vyjádření na webu pražského arcibiskupství. 

Papežův výrok na adresu homosexuálů okomentoval pro Deník N také plzeňský biskup Tomáš Holub. "Jeho slova jistě i v české církvi, tak jako kdekoliv jinde, budou znamenat novou vlnu diskuse na toto téma. Osobně se budu intenzivně snažit, aby to byla diskuse ve vzájemném naslouchání," řekl Holub Deníku N. 

"Myslím, že je to silná výzva, aby církev nepaušalizovala a byla schopná s vnímavostí rozlišovat a doprovázet zcela konkrétní lidi na jejich někdy velmi složitých životních cestách. Osobně si našeho papeže Františka velmi vážím, snažím se mu naslouchat a v této věci mu, myslím, dost rozumím," dodal Tomáš Holub. 

Respekt, ale ne souhlas 

Agentura Reuters připomíná, že současný papež v roce 2010, když působil jako arcibiskup v Buenos Aires, veřejně odmítl zákon, jež rozšiřoval manželství pro homosexuály. Místo toho podporoval jiné řešení, které by poskytlo homosexuálním párům právní ochranu.

V dokumentu Francesco režiséra Jevgenije Afinejevského František nyní telefonuje homosexuálnímu páru, který adoptoval tři děti. Papež dvojici vyzývá, aby děti zapojili do života jejich farnosti i navzdory možnému odporu části věřících.

Vatikán zákon o registrovaném partnerství nemá a jeho oficiální dokumenty možnost svazku homosexuálních párů vylučují. Podle doposud platného dokumentu Kongregace pro nauku víry z roku 2003 musí církev homosexuály chápat a respektovat, neznamená to ale souhlas s jejich chováním nebo uznání stejnopohlavních svazků.

Italský parlament schválil zákon umožňující civilní sňatky homosexuálů v roce 2016. Proti zákonu pořádala část italských katolíků demonstrace. Na rozdíl od předchozích let ale protesty oficiálně nezaštítila italská biskupská konference. V České republice homosexuálové mohou vstoupit do registrovaného partnerství od roku 2006. Některé iniciativy v Česku požadují, aby homosexuálové mohli vstupovat i do manželství.

VIDEO: Lidovec Marek Výborný o manželstvích homosexuálů. 

Manželství je svazek muže a ženy, je osvědčené po staletí a zaslouží si ochranu zákona, tvrdí nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný. | Video: Emma Smetana

Football news:

Messi on Maradona's death: he will stay with us because he is eternal
Jurgen Klopp: I Don't understand why you can let 2,000 people into the stadium for 60,000 spectators and the same 2,000 into the arena for 9,000
In honor of Maradona can rename the stadium of Napoli
The peak declined from knee surgery. He hopes to return in 4 months
The International Olympic Committee (IOC) and the Russian Olympic Committee (ROC) expressed their condolences over the passing of Argentine football player Diego Maradona
The Ceferin, founder of Maradona: He had genius and charisma. One of the greatest icons of world football
Nepomnyashchy recalls how he beat Maradona at the world Cup: asked him to foul, shook hands after the match, and now compared with Yesenin