Czech Republic

„Je nepravděpodobné, že stát pustí Rosatom do tendru,“ tvrdí Havlíček

Pokud se potvrdí zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, je velmi málo pravděpodobné, že by se ruský Rosatom zúčastnil tendru na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech. V nedělním pořadu Partie to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Toto je absolutně neakceptovatelné, nepřijatelné. Indicie jsou velmi vážné a nemám důvod pochybovat o tom, že to tak bylo. Tendr ještě nebyl vypsán a je dobře, že předtím bude bezpečnostní posouzení, aby se všechna fakta dala na stůl,“ řekl Havlíček v Partii. Sám podle svých slov neměl tyto informace předem a neprobíralo se to ani na Bezpečnostní radě státu.

Podle Havlíčka je nepravděpodobné, aby se Rosatom zúčastnil tendru na dostavbu. „Je to velmi málo pravděpodobné, takřka si to troufám vyloučit, ale bude to rozhodovat příští vláda. Z mého pohledu je nepravděpodobné, že by se Rosatom pustil do bezpečnostního posouzení,“ řekl s tím, že stát může kdykoliv jakéhokoliv účastníka z tendru vyřadit.

Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstal ruský Rosatom mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými bude stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma. Účast Rosatomu kritizuje část opozice i někteří bezpečnostní experti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, dodal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Psali jsme o tom zde.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude