Czech Republic

Jako vězení! Deprese, izolace. Staré lidi zavřeli, aby náhodou nechytli covid. Smutná čísla z Francie

Senioři v pečovatelských zařízeních po celé Evropě jsou od února pod obrovským tlakem. Seniorům při současné pandemii koronaviru hrozí buď nakažení, nebo naprostá izolace, která je pro mnohé psychicky nesnesitelná. Alarmující čísla jsou zejména ve Francii, kde od začátku pandemie zemřelo na 22 tisíc pacientů z pečovatelských domů.

Jako vězení! Deprese, izolace. Staré lidi zavřeli, aby náhodou nechytli covid. Smutná čísla z Francie
Foto: Praha 5
Popisek: Senioři vyrábějí loutky v Komunitním centru Louka
reklama

Podle informací zahraničního serveru Wall Street Journal v evropských pečovatelských domech v posledních měsících řádí koronavirus, kde již zabil desetitisíce seniorů. Pečovatelské domy tak musejí zvažovat, zda zajistit dlouhodobou izolaci zařízení, nebo riskovat zvyšující se přenos viru. Mnoho sociálních zařízení úplnou izolaci svých klientů odmítá, protože dlouhodobá samota je podle nich velmi škodlivá.

Anketa

Jste pro povinné a plošné testování na covid-19?

hlasovalo: 2933 lidí

Velké množství postihnutých pečovatelských zařízení se objevuje napříč Evropou a kopíruje stav epidemie v celé společnosti. Koronavirus do zařízení i přes zvýšená hygienická opatření zavlékají sociální pracovníci a návštěvy.

Od začátku října hlásí téměř deset tisíc úmrtí v rámci domovů pro seniory například Francie nebo Belgie. Ostatní státy jako Španělsko nebo Itálie ještě aktuální data nezveřejnily, ale v posledních týdnech hlásí stovky pečovatelských domů, kde se nákaza začala šířit. Nejhorší situace panuje nejspíše ve Francii, kde byla během druhé vlny pandemie potvrzena nákaza u 71 tisíc seniorů z pečovatelských domů.

Z těchto lidí přitom na pět tisíc zemřelo přímo v zařízeních, další tisíce po převozu do nemocnice. Od začátku epidemie země počítá již 22 tisíc mrtvých z domovů pro seniory, spolu se Spojenými státy nejhorší čísla na 100 tisíc obyvatel. Na jaře Francie své domovy pro seniory po tisících úmrtích zcela izolovala, při druhé vlně nechává domy otevřené pro návštěvy, protože izolace se podepisovala pod špatný mentální i fyzický stav seniorů v domovech.

Izolace se totiž často vztahuje i na společné prostory, a proto jsou jednotliví obyvatelé domovů nuceni zůstávat po celé dny ve svých pokojích. „Je to jako ve vězení, nemůžeme si popovídat s ostatními, jsme zcela izolovaní ve svých pokojích,“ stěžuje si pan Debeda z francouzského městečka Dieulefit. Tamní domov pro seniory je již několik týdnů v karanténě včetně zaměstnanců.

„Rád bych, aby se opatření zmírnila a mohli jsme alespoň jít na chodbu si popovídat. Představte si, že už je to tři týdny a já jsem za tu dobu prakticky nechodil,“ je rozladěný pan Debeda. Jeho děti přitom naléhají na zařízení, aby ho na dočasnou dobu svěřilo do jejich péče.

Jiné domovy pro seniory nejen že stále dovolují kontakt mezi jednotlivými rezidenty, ale umožňují i návštěvy zvenčí. Všichni včetně seniorů musejí mít roušky nebo respirátory, což některým starším působí značné problémy s dýcháním. Navíc se senioři se svojí návštěvou nesmějí nijak dotýkat. V některých z těchto domovů ale již kvůli infekci koronavirem i tak zemřela téměř třetina rezidentů, což jsou alarmující čísla.

„Uzavření při první vlně bylo brutální a většina seniorů se zde potýkala s psychickými problémy, které ovlivňovaly i jejich fyzickou sílu,“ stojí za otevřením Dominique Gerbiová, ředitelka domova ve městě Les Vergers.

Koronavirus se navíc rozšířil i do mnoha uzavřených pečovatelských domů. „Máme dostatek vybavení, dezinfekcí, roušek a respirátorů, ale přes to všechno se sem virus zase rozšířil. Něco musíme dělat špatně,“ zhodnotil situaci zřízenec jiného domova Philippe Marissal.

Stejná situace jako ve Francii ale vládne po celé Evropě. V Česku patí zákaz návštěv v domovech pro seniory od 9. října, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ale již avizovala, že od 5. prosince se návštěvy opět povolí, a to s negativním testem na koronavirus. Půjde o antigenní testy, které budou provádět před návštěvou zaměstnanci jednotlivých zařízení. V Česku zemřelo v souvislosti s koronavirem přes 8 000 lidí, velká část z toho ve věku nad 65 let. Konkrétní data úmrtí seniorů z pečovatelských domovů zatím chybějí.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: jma

Jinde na netu:

Další články z rubriky

„Nejsme jediný.“ Pohlreich nakousl umělce. V tom se nikdo nevyzná, smažil vládu

Ve čtvrtek se po sedmi týdnech otevírají restaurace, hospody, služby, hotely a všechny obchody. Česk…

Football news:

Messi is in Barca's bid for the Cup game with Rayo Vallecano. Dest will not play due to muscle problems
Gerrard on Lampard's resignation: Chelsea have a history in this matter, so no surprises
Golovin about the nickname Tsar: Nothing more than a joke. This is necessary for the media and fans, but I am a football player
David De Gea: I try to be a leader for Manchester United. I have the experience of winning big titles here
It feels like we've been working together for 10 years! Chelsea stars say goodbye to Lampard
Bayern Munich have signed former Basel striker Oberlen
Tuchel will sign a contract with Chelsea for 1.5 years (David Ornstein)