Czech Republic

Jak dopadnou americké volby? Nabízíme podrobné odhady souboje Trumpa s Bidenem

Jak by teď dopadly volby

Následující přehled prestižního serveru RealClearPolitics.com udává odhadovaný zisk takzvaných volitelů, tedy fakticky přímých hlasů pro každého z kandidátů. Až na výjimky platí v amerických prezidentských volbách systém, že kandidát, který vyhraje v daném státu, získá plný počet volitelů přiřknutý tomuto státu. Pro zvolení prezidentem jich potřebuje nasbírat celkem alespoň 270 z 538.

Ve státech, kde je souboj podle RealClearPolitics vyrovnaný, ukazujeme pouze volební preference kandidátů. Naopak v některých zejména již dopředu rozhodnutých státech web Realclearpolitics.com procenta voličské podpory nezobrazuje.

Komentátoři americké politiky v souvislosti s průzkumy upozorňují, že letošní souboj je hůře předvídatelný kvůli významným událostem, jako je koronavirová pandemie nebo rasové nepokoje.

Co znamenají barvy v mapě:

Nerozhodný souboj

Jednoznačně vyhraje Biden

Jednoznačně vyhraje Trump

Pravděpodobně vyhraje Biden

Pravděpodobně vyhraje Trump

Spíš vyhraje Biden

Spíš vyhraje Trump

Jak funguje volební systém USA

V amerických prezidentských volbách mohou až na několik výjimek hlasovat všichni Američané starší 18 let, kteří se s předstihem registrují. Volí prezidenta i viceprezidenta, zájemci o oba posty proto vždy kandidují v tandemu. Američané svým hlasem fakticky jen „pověřují“ k volbě svého zástupce, takzvaného volitele.

Celkem 538 volitelů po volbách zasedá ve sboru, kde reprezentují 50 amerických států a hlavní město Washington. Počet volitelů za každý stát odráží počet jeho obyvatel. Například nejlidnatější Kalifornie jich má 55, Texas 38, ale Vermont nebo Aljaška jen 3.

Volitelé při následné přímé volbě prezidenta nemusí respektovat názor lidí, kteří je pověřili, v drtivé většině případů tomu tak ale je. S výjimkou států Nebraska a Maine se přepočet hlasů na volitele řídí principem „vítěz bere vše“: i kdyby Trump nebo Biden získal v některém státě jen o jediný voličský hlas víc, budou všichni volitelé daného státu hlasovat právě pro něj. Prezidentem se tak může stát kandidát, kterého v celých USA podpoří v absolutních číslech méně občanů, ale získá absolutní většinu (tedy alespoň 270) volitelských hlasů. Bylo tomu tak i při posledním souboji mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou v roce 2016.

Největší pozornost v kampani i průzkumech se věnuje takzvaným „swing states“. V nich není možné snadno předpovědět výsledek. Jsou mezi nimi tradičně například Florida, Michigan nebo Pensylvánie. Další státy jsou dlouhodobě a spolehlivě buď demokratické, nebo republikánské.

Poznámka: Zobrazené odhady odráží výsledky většího počtu předvolebních průzkumů, které sleduje a zpracovává server RealClearPolitics.

Zdroj dat: Realclearpolitics.com - Battle for White House | RealClearPolitics.com je prestižní americký server, který shromažďuje průzkumy veřejného mínění.

Football news:

The same goal Monday in the Euro 1960 final: did not see the ball fly into the net, and says that he had no right not to score
Monday's last name appeared by accident - because of a drunk person. He entered the day of the week in the documents
Messi is the only one in the top 5 European leagues not to score after 10 + shots in a championship game this season
Lampard on 3-1 with Leeds: I'm absolutely thrilled. On another day we could have scored 5-6
Koeman on 1:2 with Cadiz: the Mood was not too good. Lost because of an error
Mbappe scored his 100th goal for PSG and shares 4th place in the club's goalscoring list
As a child, Monday played with stockings with straw or cans of stew. And he told my mother that he goes to tennis