Czech Republic

Izraelská armáda oznámila, že objevila tunel z Gazy do Izraele

Tel Aviv/Gaza - Izraelská armáda oznámila, že dnes odhalila podzemní tunel z Pásma Gazy, který desítkami metrů zasahuje do izraelského území. Zničit jej hodlá v nadcházejících dnech. Informovala o tom agentura Reuters.

Tunel podle armády odhalili vojenští inženýři pomocí podzemních senzorů, které jsou připevněny k betonové hraniční bariéře, jež bude po dokončení obepínat Gazu v délce 65 kilometrů.

Palestinci doposud využívali podzemní tunely k tomu, aby do enklávy propašovali komerční zboží, ale i zbraně pro islamistické hnutí Hamás, které v pásmu vládne, i další ozbrojené frakce. Tunely ozbrojenci v minulosti také využili k páchání útoků v Izraeli. Ten uvalil na Gazu pozemní a námořní blokádu, kterou zdůvodňuje bezpečnostními riziky, jež představuje Hamás.

Nově objevený tunel začíná v Chán Júnisu v jižní části enklávy, vede přes hranici do Izraele a končí pod zemí před bariérou, uvedl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. "Nenašli jsme východ z tunelu. Takže z toho lze odvodit, že cílem nebylo, aby se teroristé vynořili z tohoto místa, ale spíše dále uvnitř Izraele," dodal. Kdo tunel postavil, armáda podle mluvčího zatím nezjistila. Plnou odpovědnost za vše vycházející z Gazy ale podle ní nese Hamás.

Mluvčí Hamásu incident podle Reuters odmítl komentovat. Izrael a Hamás naposledy vedly otevřenou válku v roce 2014 a od té doby se zapojily do desítek menších přeshraničních potyček. Hamás a další ozbrojenci v Gaze bránili tunely jako součást své přípravy na boj. Izraelská armáda podle Konrikuse tunel v nadcházejících dnech zničí. Izraelští vojáci podle něj od posledního konfliktu odhalili kolem 20 tunelů z Gazy.

Izrael Palestina armáda

Football news:

Тот Tottenham midfielder Winks scored from 49 yards. This is the 3rd result in the Europa League, all - in this draw
This miss will hurt all men: Molde player missed from half a meter and drove into the bar
Mikel Arteta: I am Very happy with Pepe's game against Molde. Arsenal played well overall
Napoli players came out in t-shirts with Maradona's name and number 10 for the Europa League match
Daniele Bonera: Milan is happy with the game with Lille and only regrets the result
Neymar on Maradona: You will always remain in our memory. Football is grateful to you
If football was a movie, Diego would be its main character. Showsport readers say goodbye to Maradona