Czech Republic

Ivo Valenta: Objasňování kauzy Vrbětic je přinejmenším podivné

OBJASŇOVÁNÍ KAUZY VRBĚTIC JE PŘINEJMENŠÍM PODIVNÉ: Řada z vás se ptá na můj názor na kauzu „Vrbětice“. V první řadě musím napsat, že je otřesné, že k něčemu podobnému v naší zemi vůbec došlo, zvláště pakliže se nejednalo o výbuch, který vznikl shodou nešťastných okolností, případně nechtěným selháním lidského faktoru.

Ivo Valenta: Objasňování kauzy Vrbětic je přinejmenším podivné
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Je samozřejmě dobře a na místě, že složky, které k tomu jsou stvořeny, jednají – nakonec je to přece bez ohledu na to, kdo je právě u moci, jejich povinnost. Stejně tak je nezbytné, aby výsledky šetření byly odtajněny a viníci těchto skutečností, ať je jimi kdokoliv, byli potrestání tak, jak si zaslouží. Toto jednání zaslouží velmi tvrdé odsouzení.

Exploze ovlivnila život obyvatel širokého okolí na řadu let. Vyžádala si kromě dvou lidských životů i obrovské finanční náklady z kapes daňových poplatníků, vynaložené na likvidaci následků škod.

Nad celou záležitostí se ale podle mne vznáší hodně otazníků.

Nechci teď spekulovat nad tím, zda někdo věděl a nejednal, jiný zase někam měl jet a nejel, ani se zabývat různými podivnými příběhy a konspiračními teoriemi.  Neubráním se ale několika otázkám a zamyšlením:

Proč byly výsledky šetření prezentovány právě teď, resp. až teď? Není to podivné?

Událost se stala na podzim roku 2014. To jednotlivé složky zjistily výsledky šetření v sobotu večer? Nebo chtěl informacím premiér spolu s ministrem vnitra přidat na dramatičnosti náhlým vstupem do hlavního zpravodajského času, protože ví, že je nejvíce lidí u obrazovek?

Proč jsme se tyto informace dozvěděli v okamžiku, kdy sílí odpor vůči stávající vládě a jejím covidovým opatřením? Proč přicházejí v době, kdy vládě dramaticky klesají volební preference?

Čekala snad s odtajněním zákulisí výbuchu na pro ni nejvhodnější okamžik?

Nechci zde spekulovat a už vůbec nesnižuji závažnost toho, co se ve Vrběticích stalo, proto nechci, aby má slova někdo vytrhával z kontextu. Odpovědi na výše uvedené otázky však bohužel neznáme. 

Každopádně pokud vláda potřebovala, aby se lidé odvrátili od vzteku na chaos, který předvádí v rámci boje s pandemií COVID-19 a pozornost upřeli jinam, dočasně se jí to podařilo.

Co si o tok myslíte vy? Jaký je váš názor?

Psali jsme:

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: šch

Football news:

Neymar about relegation from the Champions League: PSG did everything they could. I am sad, but I am proud of the team
Guardiola's father: I do not rule out that Pep will return to Barca as a coach or adviser
Greenwood is playing his 100th game for Manchester United in 19 years, 217 days. This is a record for the English and the 3rd result in the history of the club
Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward
Kroos told Mount I'm sleeping fine. Good luck in your first Champions League final