Czech Republic

Italský premiér Conte přišel o většinu a podá demisi, doufá v nový mandát

Italská vláda konèí poté, co minulı tıden ztratila v Senátu absolutní vìtšinu kvùli odchodu jedné z koalièních stran.

Podle deníku Corriere della Sera premiér doufá, že ho prezident znovu povìøí sestavením vlády. Po demisi kabinetu prezident republiky obvykle jedná s parlamentními kluby, aby zjistil, zda existuje vládní vìtšina v obou komorách parlamentu. O dùvìøe totiž hlasují Snìmovna i Senát. Pokud tomu tak není, mùže prezident parlament rozpustit a vypsat pøedèasné volby.

Contemu v pondìlí vyjádøily dùvìru obì nejvìtší vládní strany - Demokratická strana a Hnutí pìti hvìzd. Ty doufají, že se bìhem vládní krize podaøí Contemu rozšíøit svou podporu v Senátu na absolutní vìtšinu, napsala agentura ANSA.

Pravicová opozice naopak žádá vypsání pøedèasnıch voleb. Jedinou vıjimku tvoøí bıvalı premiér Silvio Berlusconi, kterı je vùdcem parlamentní strany Forza Italia. Berlusconi dnes prohlásil, že øešením stávající krize mùže bıt také vláda národního sjednocení s jinım premiérem, než je Conte.

Conteho kabinet minulı tıden pøestál hlasování o dùvìøe v dolní i horní komoøe parlamentu. V Senátu ale kabinet nedosáhl absolutní vìtšiny. Kabinet dostal v Senátu dùvìru jen díky tomu, že se hlasování zdrželi zákonodárci ze strany Živá Itálie (Italia Viva), která pøed dvìma tıdny spustila vládní krizi stažením svıch ministryò z vlády.

Vùdce strany Živá Itálie Matteo Renzi kritizoval premiéra za málo kolegiální styl vládnutí a také za pøípravu plánu obnovy italské ekonomiky, kterı má mít k dispozici bezmála 230 miliard eur (zhruba 5,8 bilionu korun).

Football news:

Ronaldo has 47 goals in the last 47 games in Serie A
Thomas Tuchel: Chelsea are in good shape and want to be the first to beat Manchester United on their own field in the Premier League
Conte on the Inter: When you don't win for 10 years, you get used to it, you look for excuses. I increased the pressure and became a pain in the ass
Ronaldo has 4 goals in the last 4 matches in Serie A. He is ahead of Lukaku by 2 goals in the list of scorers
On Saturday, the City store was worth 400 million pounds. It was Guardiola who left Sterling, Bernard, Rhodri and other stars in reserve
Ndombele on Pochettino's training sessions: They played a role in my injuries. I wanted to return to France
Tuchel will be allocated more than 250 million euros for summer transfers at Chelsea. Abramovich gave the go-ahead (Sport1.De)