Czech Republic

IKEM provedl druhou česko-izraelskou párovou výměnu ledvin

Praha - Odborníci provedli na začátku září druhou česko-izraelskou párovou výměnu ledvin od žijících dárců. Tým z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a izraelští lékaři během jednoho přeletu letadla mezi státy vyměnili dvě ledviny, čímž odstartovali řetěz transplantací. Na české straně pomohl třem pacientům s nefunkčními ledvinami, v Izraeli se uskutečnilo osm transplantací. Zástupci IKEM o okolnostech výměny informovali na dnešní tiskové konferenci. První párová výměna se uskutečnila loni v prosinci.

Podle přednosty transplantcentra a kliniky nefrologie Ondřeje Viklického je zhruba polovina párů z těch, kteří přijdou do IKEM kvůli transplantaci ledviny, nekompatibilní - například kvůli odlišné krevní skupině.

Tyto páry IKEM shromažďuje v databázi. Někteří z ní časem zmizí, neboť se pro ně podaří najít vhodného dárce jinou cestou, u dalších software jednou za tři měsíce nejvhodnější dárce propojí a navrhne nejvhodnější kombinace. Lékaři pak návrhy ještě posoudí. Viklický popsal, že princip párové výměny spočívá v tom, že dárce z páru A daruje ledvinu příjemci z páru B, ledvina od dárce z páru B, pak putuje ke kompatibilnímu příjemci z páru C, až k poslední možné kombinaci. S takzvaným "přemosťujícím dárcem" se pak počítá do budoucna.

Podle lékařů pak byla současná výměna pozoruhodná v tom, že do řetězu transplantací už v počátku vstoupil takzvaný altruista - tedy dárce, který se rozhodl darovat ledvinu, aniž byl součástí páru. Viklický uvedl, že takový člověk se vyskytl i v Izraeli a řetěz čítá i takzvané přemosťující dárce.

Výměna se podle přednosty kliniky transplantační chirurgie Jiřího Froňka obešla bez problémů. Podotkl také, že chirurgové v obou zemích nepracovali simultánně. V Česku začal zákrok až ve chvíli, kdy z Izraele vzlétlo letadlo, které ledvinu doručilo. Froněk poznamenal, že tento postup sice znamená větší tlak na operatéry, ale zároveň i obrovský benefit pro příjemce orgánu.

IKEM memorandum o spolupráci při transplantacích ledvin od žijících dárců s Izraelem podepsal v srpnu 2019. Od roku 2016 takto Česko spolupracuje i s Rakouskem.

Transplantace ledvin jsou nejběžnější výměnou orgánů. Podle dnes zveřejněných dat IKEM za letošní rok voperoval 21 ledvin od žijících dárců a dalších 162 od dárců zemřelých. Ledviny transplantuje také šest dalších fakultních nemocnic v Česku.

Izrael zdraví transplantace IKEM

Football news:

Van Dijk - best Central defender of 2020, Trent-right, Robertson-left (ESPN)
Massimiliano Allegri: Ronaldo is a top player in terms of mentality. He has a new goal every year
Borussia Dortmund presented a collection with Spongebob as part of a deal with Nickelodeon
Woodward on Manchester United and trophies: there is a lot of work Ahead to achieve the stability needed
Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate
Niko Kovac: I'm Waiting for Golovin to return. But it might be better to wait another week or two