Czech Republic

ICOMOS: Nádraží Vyšehrad potřebuje rychlou záchranu, vyvlastnění doporučilo UNESCO

ČNK ICOMOS podporuje záměr Hlavního města Prahy opravit a zahájit řízení o vyvlastnění chátrajícího nádraží Vyšehrad.

ICOMOS: Nádraží Vyšehrad potřebuje rychlou záchranu, vyvlastnění doporučilo UNESCO
Foto: icomos.cz
Popisek: ICOMOS - logo
reklama

Za předpokladu, že nelze vyjednat odkup nemovitosti, je přednější záchrana této součásti památky UNESCO. Vyvlastnění doporučilo státu a hlavnímu městu Centrum světového dědictví UNESCO (WHC) a centrála Mezinárodní rady pro památky a sídla ICOMOS už v březnu 2019.

„Stát by prostřednictvím Magistrátu hlavního města Prahy měl využít své pravomoci k vyvlastnění bývalého nádraží Vyšehrad a předat jej jinému investorovi, který bude ochoten a schopen jej opravit a znovu zprovoznit. Aby byla zajištěna jeho budoucnost, je aktuálně zapotřebí drastičtějších opatření“, důrazně doporučili komisaři UNESCO a ICOMOS ve zprávě z mise v roce 2019, která se zabývala Historickým centrem Prahy, zapsaným na seznam světového kulturního dědictví.

„Jednalo by se o první vyvlastnění kulturní památky v Česku, bohužel zřejmě není jiné řešení.  Teď je nezbytné postupovat rychle, ihned zabránit další devastaci, příští rok na jaře už by také nemuselo být co zachraňovat,“ uvedl prezident ČNK ICOMOS profesor Václav Girsa.

Někteří vlastníci kulturních památek totiž pouze vyčkávají, až památka zchátrá do stavu, kdy je nevyhnutelné její odstranění. Ta tím ztratí i památkovou ochranu a vlastník získá nové možnosti při nakládání s pozemkem, na němž památka původně stála. Tento trestuhodný postup je ale v příkrém rozporu se zákonem o státní památkové péči, ale i stavebním zákonem.

„Pokud město opraví nádraží na své náklady, může jejich úhradu vymáhat po majiteli právní cestou, tedy i exekučně, což může být i důvod k prodeji objektu v dražbě, vedoucí k nalezení nového vlastníka objektu,“ dodal Girsa.

Problém s nádražím Vyšehrad sledují komisaři UNESCO a ICOMOS dlouhodobě, jeho špatný stav zaznamenali už v roce 2010. ČNK ICOMOS připomněl problém primátoru Hlavního města Prahy letos v květnu v otevřeném dopise.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Football news:

Bulykin on Loko's chances of reaching the Europa League play-offs: it Will be very difficult to do anything
Joao Felix: Atletico are missing Suarez and Costa
Loko didn't know what to do when Red Bull scored first. Naumov about 1:3
Gasperini about Atalanta: we will Go to Amsterdam with a small advantage
Striker Berisha Of Salzburg: We were better than Loko and deserved to win
Pep on city's 1st place in the Champions League group: we played very well in all the matches
Shakhtar defender Vitao on 2:0 with Real Madrid: the main Thing is not to fly too high in the clouds