Czech Republic

Hypoindex: Objem hypoték v březnu stoupl na rekordních 45 mld. Kč

Praha - Březen se s objemem poskytnutých hypoték 44,7 miliardy korun stal jasně nejsilnějším měsícem v historii ČR. Objem poskytnutých hypoték za první čtvrtletí roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Průměrná úroková sazba hypoték v březnu po 11 měsících poklesů nepatrně stoupla na 1,94 procenta z únorových 1,93 procenta, vyplývá z Fincentrum Hypoindexu.

"Pokud jsme o únoru a lednu letošního roku hovořili jako o velmi úspěšných až rekordních měsících, tak březen je jednoznačně 'nej' měsícem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A to platí ve všech sledovaných oblastech. Počínaje objemem všech poskytnutých hypoték 44,72 miliardy korun přes jejich počet až po průměrnou poskytnutou hypotéku 3,105.568 korun,“ uvedl analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Počet poskytnutých hypoték překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky sjednaly 14.386 hypoték. Letos v březnu to bylo o 15 více. Průměrná hypotéka za březen vzrostla o 98.667 Kč.

"Průměrná hypotéka naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, ale i počet zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. Dá se proto očekávat, že tlak na růst ceny nemovitostí ještě zesílí," podotkl Sýkora.

Za vysokým zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí podle něj informace v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru. V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru. "S ohledem na vývoj, který začal již v minulém měsíci, lze očekávat, že ruku v ruce s růstem sazeb budou naopak pomalu klesat počty a objemy poskytnutých hypoték," odhadl Sýkora.

Nejvíce hypoték v historii říká, že bez ohledu na aktuální nejistou situaci je investice do vlastního bydlení na prvním místě, dodal analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Otočeni kurzu úrokových sazeb směrem vzhůru bylo podle něj hlavním impulsem, proč s hypotékou již nečekat. "V kombinaci s nedostatkem nemovitostí, jejich stále se zvyšujícími cenami a nejistou budoucností byl březen ve znamení ´když hypotéku ne teď, tak už nikdy´," dodal.

Banky začínají být přetížené počtem vyřizovaných žádostí a prodlužují se lhůty zpracování hypoték, řekl ČTK ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Za vysokým zájmem stojí podle něj stále stejné důvody. Jednak velmi nízké úrokové sazby, o kterých se spekuluje, že už dlouho nevydrží, průměrný úrok, který už nabral opačný směr, a rostoucí průměrná hypotéka.

Nabídkové sazby hypoték již zvýšila většina bank. Během března vzrostly sazby v Air Bank, Equa bank, mBank, Sberbank, ve skupině ČSOB či Komerční bance a začátkem dubna se připojila Fio banka. Další zvyšování hypotečních sazeb banky navíc během následujících měsíců vzhledem k růstu cen zdrojů na mezibankovním trhu nevylučují.

banky březen hypoindex

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude