Czech Republic

Humor Jindřicha Šídla: V hlavní roli Jakub Železný a unavený ministr Havlíček. Jde o Agrofert a dotaci na toasty

Komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo se v satirickém textu pokusil parodovat, jak výmluvně se ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) snaží hájit dotace pro firmy z holdingu Agrofert. K ilustraci mu posloužilo nedávné rozhodnutí Evropské komise o zamítnutí dotace 100 milionů korun na „inovativní“ linku na toastový chléb pro společnost Penam z holdingu Agrofert.

Humor Jindřicha Šídla: V hlavní roli Jakub Železný a unavený ministr Havlíček. Jde o Agrofert a dotaci na toasty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu
reklama

Ke zmíněnému zamítnutí dotací se v Šídlově fiktivním příběhu vyjádřil ministr Havlíček jakoby v pořadu Události, komentáře České televize. Evropská komise usoudila, že není nic inovativního na tom, že nějaká pekárna ve východní Evropě vyrábí běžný toastový chléb nevalné chuti.

Společnost Penam z holdingu Agrofert trvá na tom, že ona chuť, kterou bruselští experti ohodnotili jako „konzumujte pouze v případě, že máte skutečně velký hlad a žádnou jinou možnost jej zahnat“, znamená v případě jejich výrobků zásadní krok vpřed.

Moderátor Jakub Železný následně pokládá pracovně unavenému Havlíčkovi otázku, zda bude usilovat o to, aby holding Agrofert vrátil dotaci do českého rozpočtu, když jí Brusel odmítá stomilionovou dotaci proplatit.

„Důležité je jednat rychle. Takže my si musíme především říct, o co jde. Jde o toastový chleba. Když si chcete udělat toasty, potřebujete toastový chleba. Tak to prostě je, pane redaktore,“ vyhýbá se v Šidlově příběhu ministr obchodu přímé odpovědi.

Moderátor se proto na stejnou otázku táže podruhé. Havlíček odpovídá: „My musíme především postupovat postupně. Krok po kroku. A ty kroky musejí mít smysl. Takže si na začátku řekněme jasně, zda vyrábí Penam toastový chleba. Nepochybně ano. To je myslím jasné. Ty peníze se neztratily, ty peníze byly investovány do linky na výrobu toastového chleba, což je v případě toastového chleba vždy zásadní. I vy jistě máte rád toast, pane redaktore,“ hájí ministr projekt, který považuje za inovativní.

Železný to tedy zkouší trochu jinou cestou. „Pane ministře, tak ale otázka nestojí. Ptám se, jestli by měl český daňový poplatník dotovat tak bohatou společnost jako Agrofert, aby si mohla pořídit novou linku na toastový chleba a zvýšit si svůj zisk,“ zajímá se dále.

„Já mám také rád toasty, stejně jako vy, pane redaktore. Nejradši s máslem, sýrem a šunkou. Ne, kečup ne. Hořčici. Ale ne moc hořčice. Prostě dobrý toast, to je myslím jasné,“ reaguje ministr.

„Pro nás je rozhodující efektivita dotačního procesu. Měřitelná efektivita, podotýkám. Co na jedné straně dáte, a co na druhé straně dostanete. A tady dostanete toastový chleba. Ten potenciál tu je a v našem zájmu musí být, abychom ho velmi efektivně rozvíjeli. Krok po kroku. Toast po toastu,“ odpovídá dále na opakovaný dotaz, zda bude po společnosti Agrofert žádat, aby dotaci vrátila do státního rozpočtu.

„Evropská komise tvrdí, že na tom zatraceném chlebu nebylo nic inovativního. Byl to úplně obyčejný, průměrně hnusný toastový chleba. Proč by za to měl Agrofert dostat sto milionů z peněz českého daňového poplatníka?“ nevzdává se Železný.

„Znova opakuji, že musíme postupovat velmi korektně a pečlivě. Za prvé se dobře podívejme na to, jaký je výsledek. A ten je velmi dobrý. Ten chleba se dá jíst. Skoro. Nemohu přijmout názor, který jsem snad někde zaslechl, že chutná jako umělá hmota. Ano, možná to někomu připomíná umělou hmotu, ale i umělá hmota může v tomto konkrétním případě znamenat zásadní a potřebnou inovaci. Budoucnost je v plastech, příteli,“ argumentuje Havlíček.

„Jinými slovy, žádné peníze po Agrofertu vymáhat nebudete,“ shrnuje poté moderátor.

Tomu se však ministr brání slovy: „To jsem neřekl, to mi nepodsouvejte. To je, myslím, přesně ta věc, o které by neměl rozhodovat jednotlivec, tedy já. To je věc, o níž by měla rozhodnout celá vláda na základě velmi přesných, a to vypichuji, velmi přesných analýz.“

„Myslíte vládu, kterou řídí Andrej Babiš, jemuž Agrofert patří a pouze ho dočasně vložil do svěřenského fondu?“ táže se moderátor, kterého promptně ministr ujišťuje, že premiér do procesu nebude v žádném případě vstupovat. „Na druhou stranu, kdo může posoudit, nakolik ona dotace skutečně reálně pomohla příjemci, tedy právě onen příjemce,“ podotýká Havlíček.

„Pane ministře, nemyslíte, že jste právě pregnantně formuloval onen střet zájmů, který Andreji Babišovi vyčítá Evropská komise a kvůli němuž hrozí celé České republice, že bude vracet desítky až stovky milionů korun z evropských fondů?“ ptá se Železný.

„Nemyslím,“ odpovídá Havlíček. „Nemyslíte?“ táže se znovu moderátor.  „Ne, nikdy,“ uzavírá ministr. Železný pak zakončuje diskusi tím, že se s Havlíčkem uvidí zřejmě další den, až „bude žehlit nějaký další podobný průser vlády“.

Psali jsme:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

„Co je to za magora, ten Dufek?“ Šéfkuchař vařil pro celebrity, za korony skončil ve skladu. Takže mluví zcela na rovinu

„Co je to za magora, ten Dufek?“ Šéfkuchař vařil pro celebrity, za korony skončil ve skladu. Takže mluví zcela na rovinu

PŘÍBĚH Vláda řeší pandemii covid-19 ode zdi ke zdi. Mnoho restaurací letos skončí. Majitelé či provo…

Football news:

Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid
De Bruyne has a suspected muscle injury. He was replaced in the game against Villa
In Spanish for 70 years there is a phraseology about Alcoyano. It's about an outsider who does not give up until the last
Andrea Pirlo: Criticism is inevitable when you are suddenly appointed Juve coach, but the results will say everything for me
Zidane on relegation from the 3rd League club: It's not a shame, let's not go crazy. Real Madrid wants to win, sometimes it doesn't come out
Real Madrid were eliminated from the Spanish Cup for the fifth time by a team from the 3rd league