Czech Republic

Humanitární příměří v Karabachu má další termín - pondělí

Washington/Jerevan/Baku - Humanitární příměří v bojích o Náhorní Karabach začne platit v pondělí v 08:00 místního času (05:00 SEČ). Ve společném prohlášení to dnes uvedly Spojené státy, Arménie a Ázerbájdžán, jejichž zástupci jednali v pátek a v sobotu ve Washingtonu. Agentura TASS rovněž uvedla, že ve čtvrtek se v Ženevě uskuteční jednání Minské skupiny, kterého se zúčastní ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu.

"Arménský ministr zahraničí Zohrab Mnacakanian a ázerbájdžánský ministr zahraničí Džejchun Bajramov se 24. října setkali s náměstkem ministra zahraničí USA Stephenem Biegunem a potvrdili připravenost k humanitárnímu příměří dohodnutému v Moskvě 10. října... Humanitární příměří vstupuje v platnost 26. října 2020 v 08:00 místního času (07:00 moskevského času)," uvádí se v dokumentu, z něhož cituje agentura TASS. Už v pátek jednali oba ministři zahraničí separátně také s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem.

Příměří dohodnuté v Moskvě v noci na 10. října mělo začít platit už týž den v poledne, dodržováno ale nebylo a obě strany se vzájemně obviňovaly z jeho porušování. Po týdnu se dohodly na dalším termínu platnosti příměří, ani to ale nedodržovaly.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Současný střet se rozhořel 27. září a je nejvážnější za více než 25 let.

Takzvaná Minská skupina Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byla vytvořena v roce 1992 s cílem zprostředkovat mírové řešení sporu o Náhorní Karabach. Skupině předsedají Spojené státy, Rusko a Francie.

Světové mocnosti chtějí zabránit tomu, aby boje v Náhorním Karabachu nezpůsobily širší konflikt se zapojením Turecka a Ruska; Ankara jednoznačně podporuje Baku, zatímco Jerevan se dovolává spojenectví s Moskvou, která má v zemi vojenskou základnu. Velmoci mají také obavu o bezpečnost ropovodů a plynovodů, které přepravují ázerbájdžánský plyn a ropu přes jižní Kavkaz na světové trhy.

Arménie Ázerbájdžán USA diplomacie boje Náhorní Karabach příměří

Football news:

Cherevchenko is the best RPL coach in November. He was ahead of Semak and Tedesco
Ronaldo on 750 career goals: Thanks to loyal opponents. You made me work harder every day
Neymar on reuniting with Messi: next year we have to do it
Scott Micromini: I hope Manchester United will win Leipzig and away
Lampard on whether Giroud will start in the Premier League: we'll See. Forward scored 4 goals for Sevilla
Lucescu after 0:3 with Juve: Dynamo is learning, getting experience and should go to the eurovesna
You can't be half-pregnant and half-make the playoffs. Tuchel on PSG's chances in the Champions League