Czech Republic

Hroch (Jihočeši): Modernizace Jihočeské vědecké knihovny za 168 milionů je u konce

Díky nové přístavbě na Lidické třídě získala zázemí pro více než 100 tisíc titulů.

Hroch (Jihočeši): Modernizace Jihočeské vědecké knihovny za 168 milionů je u konce
Foto: archiv politika
Popisek: předseda hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch
reklama

Celkem na 168 milionů korun vyšla modernizace Jihočeské vědecké knihovny. Díky přístavbě a rekonstrukci vzniknou nové prostory o ploše téměř dva tisíce metrů čtverečních pro více než 100 tisíc titulů knih ve volném výběru. Instituce sídlí v Českých Budějovicích na Lidické třídě a jejím zřizovatelem je kraj.

Anketa

Přímo na covid v Česku zemřela zhruba 1/3 lidí, kteří jsou uváděni jako oběti, uvedl ministr Blatný. Měl to říkat?

hlasovalo: 3905 lidí

„Modernizace je prakticky u konce. Momentálně probíhá kolaudační řízení," sdělil náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch s tím, že vzhledem k opatřením proti pandemii koronaviru si vnitřní prostory knihovny budou muset na první zákazníky teprve počkat. Své služby pro veřejnost tu v současné době poskytují pouze on-line.

Hroch připomněl, že modernizace odstartovala v dubnu 2019. „Do rekonstrukce a přístavby jsme se pustili proto, že dosavadní knihovna nenabízela dostatek prostoru pro volný výběr literatury. Naším cílem bylo pustit čtenáře mezi regály, kde si budou moct sami vybrat požadované tituly tak, jak je to běžné ve všech moderních knihovnách. Navíc tím už nebudou odkázáni pouze na výběr přes elektronický katalog," vysvětlil náměstek hejtmana pro kulturu.

Oficiálně by měla knihovna být uvedena do provozu kolem poloviny února. „Finišujeme s dokončovacími pracemi, stěhováním knih či přípravou IT technologií. Otevření pro čtenářskou veřejnost ovšem záleží na tom, jaká budou v zemi panovat protiepidemická opatření. Předpokládáme tudíž, že ze začátku by bylo zprovozněno pouze výdejní okénko. Ostatní vývoj nechci zatím předjímat," nastínil Hroch.

Na realizaci projektu v celkové ceně 168 milionů korun byla získána dotace EU ve výši 105 milionů, 5,8 milionu šlo ze státního rozpočtu a více než 57 miliony se podílel Jihočeský kraj.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7