Czech Republic

Hřib to věděl: Vypukne akorát chaos, vykládal o registraci k očkování večer z ČT

Totální chaos! Pirátský primátor hlavního města Prahy nenechal ještě večer před jeho spuštěním nit suchou na systému rezervací k očkování. „Ať už se zítra přihlásí lidí málo, nebo hodně, tak vypukne akorát chaos,“ prorokoval ještě ve čtvrtek večer. A v pátek ráno celý systém opravdu zkolaboval.

Hřib to věděl: Vypukne akorát chaos, vykládal o registraci k očkování večer z ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib
reklama

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ještě den před spuštěním v Událostech, komentářích ČT zkritizoval vládu za zpackaný registrační systém k očkování. A v pátek ráno se ukázalo, že měl pravdu. Ukázalo se např., že očkovací centra s tímto rezervačním systémem neumí pracovat a nejsou na něj napojena.

Ať už se zítra přihlásí lidí málo, nebo hodně, tak vypukne akorát chaos,“ varoval Hřib.

Vycházel přitom z toho, že v pražských nemocnicích už se očkuje, jen se objednávají po telefonu. A teď nastane zmatek, který systém dostane přednost. Ten telefonický, nebo ten elektronický. „Tohle měla vláda řešit od chvíle, kdy objednala v EU vakcíny. Teď tu vidíme akorát takový abrakadabra management,“ nešetřil kritikou Hřib.

„To primární selhání je skutečně v tom, že ten systém se měl připravovat v době, kdy se podepsala smlouva o vakcínách. A nemuselo docházet k tomu, že vy teď nutíte osmdesátileté lidi, aby se registrovali přes internet a nutíte je vyplňovat informace, které o nich jejich zdravotní pojišťovna už dávno ví. Takže celou tu akci s tím formulářem jsme si mohli odpustit a dělat to úplně jinak. Teď mě tedy zajímá odpověď na jedinou věc, kdy se opravdu lidé budou moct očkovat,“ zdůraznil Hřib.

Poslanec Julius Špičák (ANO), jenž je vystudovaným lékařem stejně jako Hřib, to viděl tak, že pevně stanovené datum ostrého startu systému bude lidi motivovat k ještě většímu výkonu, aby všechno fungovalo.

„Samozřejmě, že ten start bude provázen problémy. To prostě jinak ani nemůže být. Podívejme se na to, jak je to v Německu,“ řekl Špičák.

Primátor okamžitě oponoval, že registrační systém obsahuje jeden jednoduchý formulář, takže v samotné technice celého systému nevznikne problém.

Podle Špičáka vláda mohla očkovací systém připravit dřív, ale prý o to nebyl zájem. „Já jsem tady tu poptávku nezaznamenal,“ pravil zákonodárce za hnutí ANO. 

Podle Hřiba ale vláda měla jednat v předstihu. Mohla přitom spolupracovat např. s pojišťovnami.

Dnes mohou lidé hledat pomoc na lince 1221, případně u svých lékárníků.

Hřib si dokáže představit, že by mohli občany očkovat také lékárníci.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7