Czech Republic

Hřib k případnému přeplnění nemocnic: Nakažené můžeme umístit do tělocvičen a internátu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve čtvrtečním pořadu Interview na ČT24 hovořil o tom, jak se Praha připravuje na situaci, kdyby byly přeplněné nemocnice. Již jsou prý vytipované tělocvičny a internát, kde by se nakažení pacienti koronavirem mohli léčit. Kritickým bodem však bude zajistit pro ně kvalifikovaný personál.

Hřib k případnému přeplnění nemocnic: Nakažené můžeme umístit do tělocvičen a internátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib
reklama

Předmětem prvního jednání primátora Hřiba a ministra zdravotnictví Romana Prymuly byly lůžkové kapacity v hlavním městě Praze. „Kapacita se postupně naplňuje. Závažný problém je, že na lůžkách leží i lidé, kteří nemají akutní problémy a mohli by být propuštěni, ale ze sociálních důvodů to není možné,“ sdělil Hřib s tím, že v tomto případě nabídli za Prahu maximální součinost s přesunem neakutních pacientů do domácí péče.

„Problém, který tu máme, se nevyřeší výměnou ministra. Základní problém byl v tom, že pan premiér populisticky zasahoval do odborných doporučení,“ pokračoval primátor Hřib. Roman Prymula šel do úřadu s tím, že chce dramaticky zlepšit komunikaci, což se mu prý daří: „Dozvěděli jsme se od něj spoustu věcí a naplánovali další dvě jednání, týkat se budou distanční výuky a dat od Ministerstva zdravotnictví, která budeme potřebovat,“ podotkl.

Primátor dále uvedl, že v případě nedostatku lůžek v nemocnicích a dalšího nárůstu hospitalizovaných pacientů s koronavirem mají vytipované tělocvičny a internát, kde by se tito pacienti mohli léčit. „Je to zcela nouzový scénář, pevně doufám, že k němu nedojde. Aby se tak nestalo, je nutné respektovat opatření. Problém však je sehnat sem dostatečně kvalifikovaný personál,“ upozornil, že pokud začne ubývat personál třeba v důsledku nakažení, začne logicky ubývat i existujících kapacit. Jedná se prý o prostory, které jsou od škol oddělené.

Primátor následně doporučoval lidem nainstalovat si aplikaci eRoušku, ze stran veřejnosti však zaznívají reakce, že nedůvěřují státu a bojí se, že jejich data budou zneužita: „Důvěra je samozřejmě v troskách, je to dané i tím, jaké signály vysílal premiér, který všechny vyzval, ať tráví dovolenou doma, a sám si odjel na dovolenou do zahraničí, nebo když se setkal s pozitivní osobou, tak ani nešel do karantény, ale šel se fotit na kampaň,“ spustil pražský primátor o tom, jak špatný příklad Babiš dává svým spoluobčanům.

„V momentě, kdy dojde k exponenciálnímu nárůstu počtu nově nakažených, tak žádný zdravotní systém na světě, ani ten náš, který je vysoce kvalitní, není připraven na to, aby zvládl takovýto nápor hospitalizovaných osob. Zatím můžeme mluvit o štěstí, že se to nezakouslo do vyšších věkových kategorií. To by to stoupalo raketově vzhůru,“ pokračoval pražský primátor.

Prymula prý Hřiba ujistil, že momentálně se přísnější protiepidemická opatření v Praze nechystají: „Nyní prý chtějí sledovat účinnost opatření, která jsou aktuálně v platnosti,“ upřesnil primátor.

Hovořili společně také o situaci ve školách, která se zhoršuje. „Svoláváme proto jednání se zástupci Ministerstva školství, Ministerstva zdravotnictví a zástupci škol, abychom si zkontrolovali stav technologické i metodické připravenosti na zavedení distanční výuky,“ sdělil primátor s tím, že by jistě byly výjimky pro praktickou výuku, stejně jako na vysokých školách.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…

Football news:

Gnabry contracted the coronavirus. Bayern play Atletico tomorrow
Fati is the first in the history of the Champions League to score 2 goals under the age of 18
Messi scored in the 16th consecutive Champions League season and repeated Giggs' record
Bruno did not score a PSG penalty at the first attempt, but the referee asked for an Interruption due to Navas' exit from the goal line
Koeman is the fifth coach to manage 6 teams in the Champions League
Messi is playing his 17th season in the Champions League for Barcelona. This is a club record
Pirlo is the 3rd coach in the history of Juve to win a debut away match in the Champions League, after Capello and Lippi