Czech Republic

Horká novela o opakovaném odkládání voleb? Hamáček vystoupil

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu na Českém rozhlasu byl Jan Hamáček, vicepremiér a předseda ČSSD. Coby ministr vnitra předkládá novelu zákona, která by vládě umožnila ve stavu nebezpečí opakovaně odkládat volby. Náleží vládě taková pravomoc? Kdo má pravdu ve sporu o distribuci roušek a respirátorů pro seniory? A jak by se měl spor vyřešit?

Horká novela o opakovaném odkládání voleb? Hamáček vystoupil
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama

„Vzhledem k tomu, že ten materiál už byl diskutován s těmi klíčovými resorty neformálně... A myslím si, že čím dříve přijde zákon do Poslanecké sněmovny, tím lépe. I vzhledem k tomu, co se děje, potřebujeme debatu co nejrychleji,“ zmínil k novele zákona Hamáček. Jeho resort mimo jiné chce ústavně zakotvit krizový štáb. „Ten zákon psali odborníci. To je obrovská šance po dlouhé době do té krizové legislativy promítnout zkušenosti z epidemie. Ve chvíli, kdy ty zákony vznikaly, tak byly psány na krize, které jsme znali, a to byly de facto jenom povodně. Takže teď jsme požádali odborníky na krizové řízení, aby to zhodnotili a dopsali tam zkušenosti z jara,“ podotkl Hamáček. 

Následně se řeč stočila i na to, proč Hamáček nechtěl do ústředního krizového štábu primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti). Za „hejtmany je tam jejich šéf, kterého si zvolili všichni. To znamená pan hejtman Běhounek a já, jakkoliv rozumím argumentům, že Praha je postižená, tak druhým nejpostiženějším krajem jsou střední Čechy, tak by také mohla přijít žádost od paní Jermanové, za chvilku tam bude celá asociace. Takže pokud tam byla dohoda na tom, že za hejtmany je tam jejich šéf, a současně každý týden probíhá videokonference šéfa krizového štábu (tedy mě) s hejtmany, tak mi to přijde dostatečné, než aby se ve štábu začali kumulovat hejtmani,“ odvětil Hamáček.

A jak by to tedy bylo s možným nebezpečím opakovaného odkládání voleb, o němž se v souvislosti se zákonem hovoří? „Ten současný zákon říká, že odložit volby není žádná legrace. Když chceme odložit volby, tak musí být nouzový stav, aktuálně, a Parlament, obě komory, musejí souhlasit se zákonem, který ty volby odkládá. Nicméně jde to udělat jednom jednou. A my jsme chtěli řešit všechny teoretické situace. Teď si představte, hypoteticky řečeno, kdy dojde k situaci, že bude potřeba tyto volby odložit, my je odložíme o pět měsíců zákonem, na kterém se shodneme, a najednou, když se bude blížit ten pátý měsíc, tak zjistíme, že ta epidemie je ještě třikrát horší. Ale nám nezbude nic jiného než ty volby udělat, protože prostě už to jinak nejde,“ vysvětlil, proč chce novou klauzuli, Hamáček. 

Kdy by novela mohla vejít v platnost? „To ví pánbůh a Parlament České republiky. Ale vážně, já bych stál o to, aby to bylo co nejrychleji. Protože ukazuje se, že už se dostáváme na limity toho, co umožňuje zákon o ochraně zdraví, ta čísla vůbec nejsou dobrá, a já si nemyslím, že za každou cenu musíme mít nouzový stav, a nijak si to neužívám, ale samozřejmě, pokud se ukáže, že už tu situaci nezvládáme standardními prostředky, a nebude platit tento zákon a možnost toho mírnějšího nebezpečí, tak vláda bude muset jít do nouzového stavu,“ uvedl Hamáček, který současnou epidemiologickou situaci považuje za vážnou a je potřeba co nejdříve oploštit křivku nákazy.

Státní ústav pro kontrolu léčiv kritizuje Českou poštu za to, že rozesílá seniorům zdravotnické prostředky, tedy roušky a respirátory v nesterilním balení, a tím je fakticky znehodnocuje. Hamáček pohrozil, že na SÚKL kvůli tomu podá trestní oznámení. Už jej podal? „Nechci se k tomu vyjadřovat z jednoho prostého důvodu. My jsme se s panem ministrem zdravotnictví dohodli, že ta situace bude velmi rychle vyřešena. A poprosil bych o shovívavost a počkal do zítra, kdy by pan ministr měl oznámit řešení. A do té doby nechci tu situaci nijak eskalovat. Myslím si, že jsme našli způsob, jak to celé vyřešit,“ uvedl Hamáček. 

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: vef

Football news:

Koeman is the fifth coach to manage 6 teams in the Champions League
Messi is playing his 17th season in the Champions League for Barcelona. This is a club record
Pirlo is the 3rd coach in the history of Juve to win a debut away match in the Champions League, after Capello and Lippi
Georginho Wijnaldum: Pickford went for an idiotic tackle. In matches with Everton, this often happens
Cech is included in Chelsea's Premier League bid. He ended his career as a player in the summer of 2019
Chiellini is in 3rd place for Juventus in the Champions League. Only Buffon and Del Piero played more
Eric ten hag: Liverpool is the best team in the world. But the game with Aston Villa showed that they are not perfect