Czech Republic

Hoří! Lidé, kteří prodělali covid, se potýkají s dosud nepopsaným postižením čichu

Únava, vyčerpání, dýchavičnost, ztráta čichu a chuti. To jsou zřejmě nejčastější důsledky po onemocnění koronavirem, shoduje se řada pacientů. ParlamentníListy.cz ovšem měly možnost hovořit jak s postiženými, tak i se dvěma lékaři, u nichž se objevil velmi zvláštní syndrom pachuti v nose.

Hoří! Lidé, kteří prodělali covid, se potýkají s dosud nepopsaným postižením čichu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mše svatá za uzdravení nemocných koronavirem a pomoc pro ty, kteří o ně pečují
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

hlasovalo: 6968 lidí

Jako první se u nemoci způsobené covidem projevuje horečka, velká únava a dušnost. Podle článku publikovaného v časopisu Journal of Clinical Immunology & Immunotherapy je u seniorů obvykle prvním příznakem vysoká horečka, která může být spojená s delirantními stavy, způsobenými hypoxií. Později se přidá suchý dráždivý kašel, případně bolest svalů a kloubů. Životní funkce přijímaných pacientů jsou obvykle stabilní.

Možná je i ztráta čichu (potažmo chuti) zvaná anosmie bez ostatních příznaků. Závažnější případy mohou vést k pneumonii (zápalu plic), akutnímu zánětu srdeční svaloviny, selhání orgánů a v poslední fázi také ke smrti. Děti mohou mít mírnější či žádné příznaky častěji, byť jsou v tu dobu nositeli značného množství koronaviru.

Potud známá a často medializovaná fakta.

Pakliže pacienti covid prodělali a průběh nemoci nebyl závažný, mnozí si stěžují na pokračující únavu. „Pořád se necítím tak, jak bych měl,“ uvedl jeden z dříve nemocných, a to dva měsíce po prodělání infekce.

Naše redakce však zjistila ještě nový fenomén. Lze ho označit za vzácný, přestože se na něm shodlo hned několik takto postižených lidí. Se třemi z nich redakce v úterý hovořila.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

hlasovalo: 19656 lidí

„Celou dobu jsem chodil po bytě a myslel si, že někde hoří. Kamkoli jsem přišel, tam jsem prostě cítil smrad, typický pro hoření papíru, to zná asi každý,“ uvedl jeden z těchto zdrojů. Že rozhodně není sám, dokládá i námi oslovený lékař. „Měl jsem covid v září, měl jsem horečky, necítil jsem. Po dvou až třech týdnech jsem sice nabyl čich, ale furt cítím smrad z gumy nebo spáleného listí. Ať jsem venku, nebo doma, ta pachuť v nose je tam pořád, nezbavil jsem se toho ani po třech měsících, je to hrozně nepříjemné,“ řekl pro ParlamentníListy.cz.

Podobná svědectví doložila i další čtenářka, s níž jsme na dané téma hovořili.

„Je to asi u všech stejné. Vůbec jsem nevěděla, že to může být z koronaviru, než mi obvodní lékař řekl, že to má také. Měla jsem chvílemi strach, že mi doma něco shoří, bylo to hrozně nepříjemné. Není to tak, že bych to cítila pořád, ale mnohokrát denně ano. I když jsem venku, zhluboka se občas nadechnu, abych se ujistila, že někde nehoří, než mi dojde, že to není nikde venku, ale u mě v nose. Jestli mně to takhle poškodilo sliznici, nevím, ale bavila jsem se s několika dalšími a mají totéž, snad to brzy přejde,“ doplnila.

Vědecký časopis Nature obrátil v půli listopadu svou pozornost k vakcíně proti nemoci covid-19, se kterou se pochlubily americká farmaceutická společnost Pfizer a německá společnost BioNtech. Zdá se, že je to vakcína účinná. Stále však zůstává řada otazníků. Například to, jak dlouho vakcína člověka ochrání? Biolog Boris Cvek varuje, že skutečně účinná vakcína, která zatne tipec pandemii, bude k dispozici až za dlouho, odhady zní za dva roky.

Dodejme, že do třetího stupně protiepidemického systému PES přejde Česká republika ve čtvrtek 3. prosince. Na dalším postupu v rozvolňování epidemických opatření se shodla vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání v neděli 29. listopadu. Od čtvrtka 3. prosince budou moci v omezené podobě a za přísných hygienických opatření otevřít restaurace, všechny obchody a služby. Uskutečnit bude možné třeba i vánoční trhy, avšak lidé na nich nebudou moci přímo konzumovat zakoupené potraviny. Skončí také zákaz vycházení a zákaz nedělního prodeje. Další rozvolnění vládou nařízených protiepidemických opatření umožní přechod do třetího stupně protiepidemického systému, na němž se vláda jednomyslně shodla.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Článek obsahuje štítky

COVID

autor: Tomáš A. Nový

Football news:

Ex-Arsenal midfielder Wilshere has signed a contract with Bournemouth
Ole Gunnar Solskjaer: Pogba played superbly against Liverpool. Manchester United manager Ole Gunnar Solskjaer commented on the performance of midfielder Paul Pogba in the match of the 19th round of the Premier League with Liverpool
To beat Real Madrid and Barca in three days is an atrocity. Athletic Director about the Spanish Super Cup
Poland coach of Bzenec left his post
Carlos Tevez: I won't stop playing for my family. It was important to win the Maradona Cup
Borussia Gladbach will sign Kone to a contract until 2026. The midfielder will finish the season in Toulouse
Leonardo: I don't think Tuchel's resignation was a surprise. PSG simply anticipated the events