Czech Republic

Hizballáh varoval Rijád před útoky, když nezastaví válku v Jemenu

Rijád - Vůdce libanonské radikální skupiny Hizballáh Hasan Nasralláh dnes vyzval Saúdskou Arábii, aby zastavila válku v Jemenu, jinak se její území stane terčem nových útoků. Informovala o tom agentura AP. Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulý týden zachvátil požár, když je zasáhlo několik střel. K odpovědnosti se přihlásili jemenští povstalců z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítl a varoval, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho vláda uvalila na Írán v souvislosti s útokem další sankce. "Právě jsme uvalili sankce na íránskou národní banku," řekl Trump v Oválné pracovně Bílého domu během setkání s australským premiérem Scottem Morrisonem.

V televizním projevu Nasralláh Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty varoval, aby nepodněcovaly válku, "protože jsou jejich domy ze skla". Jediný útok na Saúdskou Arábii vyřadil polovinu produkce ropy v zemi. "Co by udělal druhý útok?" dodal Nasralláh.

Útoky z minulého víkendu způsobily v těžbě ropy v Saúdské Arábii rozsáhlý výpadek. Činil 5,7 milionu barelů ropy denně, což představuje asi polovinu průměrné denní těžby v zemi a kolem pěti procent globální spotřeby. Rijád ujišťuje, že těžbu v plném rozsahu obnoví do konce měsíce.

Írán Jemen Saúdská USA incident ropa Hizballáh

Football news:

Madness in Frankfurt: Eintracht 34 times hit the goal, but almost lost (saved 9 minutes before the whistle)
Real Madrid extended the contract with Casemiro until 2023 (Marca)
Teddy Sheringham: Pogba needs to leave for Manchester United to buy someone with the right mentality
In France, 400 fans came to watch illegal football. After the goal, they ran onto the field
Solskjaer on ighalo's loan: I Hope he can finish what he started, maybe by winning a trophy with Manchester United
Mueller on Alfonso Davis: The Munich runner constantly steals the ball from the opponent
Favre about 0:1 with Bayern: Borussia deserved a draw