Czech Republic

Hejtman Čunek: Snažíme se o transparentnější nastavení zadávacích řízení

Zlínský kraj byl vyhodnocen jako kraj, který nejhospodárněji a nejférověji zadává veřejné zakázky. Vysvědčení jednotlivým úřadům vystavili ekonomové spolku Econlab ve spolupráci s poradenskou společností OTIDEA. Ocenění v podobě sošky „Neplejtváka“ převzal hejtman Jiří Čunek s členy Rady Zlínského kraje a ředitelem krajského úřadu.

Hejtman Čunek: Snažíme se o transparentnější nastavení zadávacích řízení
Foto: repro youtube regionalnitelevize.cz
Popisek: Jiří Čunek
reklama

„První místo za nejlepší zadávání veřejných zakázek je pro Zlínský kraj velkým oceněním, zejména proto, že v minulých volebních obdobích se náš kraj umisťoval na předposledních místech. Je to pro nás signál, že postupy a principy, které jsme od roku 2017 nastavili, jsou správné, transparentní a hospodárné,“ uvedl hejtman Jiří Čunek a dodal: „Velký podíl na dosaženém úspěchu mají kolegové z oddělení veřejných zakázek, kterým bych chtěl poděkovat. Oproti minulým volebním obdobím se snažíme o transparentnější nastavení zadávacích řízení, vhodně využíváme Národní elektronický nástroj, máme zřízen multiprofil, což znamená, že uchazeči vidí na jednom místě všechny aktuální zakázky všech našich organizací. To nám generuje větší počet nabídek a z toho vyplývající lepší cenové nabídky, a tedy značné úspory finančních prostředků,“ Clem projektu je ukázat úřadům cestu k hospodárnějším a průhlednějším nákupům.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

hlasovalo: 6169 lidí

„Detailní vysvědčení na webu zindex.cz hodnotí všechny zakázky za poslední tři a půl roku, tedy zhruba za uplynulé volební období. Dáváme tak zprávu voličům, jak se zacházelo s jejich penězi,“ shrnuje vedoucí projektu Jiří Skuhrovec.

Zindex je zveřejňován pravidelně nejen před volbami. Hodnocení „v poločase“ volebního období dostalo letos do datové schránky i 250 měst, jejich výsledky budou známy v polovině října. Právě pravidelnost hodnocení totiž motivuje ke zlepšení. „Víme, že některé úřady cíleně mění postupy, aby získaly lepší hodnocení. Tím se naplňuje smysl projektu – formou soutěže motivovat k hospodárnějšímu utrácení,“ pochvaluje si Skuhrovec.

Zindex je hodnocení založené čistě na měřitelných datech. Zpracovává databázi stovek tisíc zakázek, aby poskytl nestranné hodnocení efektivity úřadů. V roce 2018 byl oceněn Evropskou komisí jako nejlepší projekt svého druhu v EU, získal i první cenu v soutěži Společně otevíráme data a prošel odbornou oponenturou expertní skupiny Ministerstva pro místní rozvoj. Ocenění „Neplejtvák“ je předáváno spolu s renomovanou společností OTIDEA, která se věnuje administraci veřejných zakázek již 16 let. „Věříme, že oceňovat nejlepší je dobrá cesta, jak efektivně a přitom nenásilně zlepšovat kulturu zadávání veřejných zakázek v Česku,“ uzavírá majitel skupiny OTIDEA Tomáš Langr.

Hodnoceno bylo období 01/2017-06/2020. Úplné hodnocení lze nalézt ZDE. Metodika hodnocení je detailně popsaná ZDE.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Hejtman Čunek: Snažíme se o transparentnější nastavení zadávacích řízení

Zlínský kraj byl vyhodnocen jako kraj, který nejhospodárněji a nejférověji zadává veřejné zakázky. V…

Football news:

Marcus Rashford is the pride of all England, from the Queen to Jurgen Klopp. He again fed children across the country - and received the Order
Pjanic-Habibu: Good luck, brother. Inshallah, we will win
Klopp on Rashford's charity: I hope mom is proud of him. I'm proud
Troy deeney: I was called a black asshole, and social media said it wasn't racist. Do companies even want to change this?
Miralem Pjanic: Sorry didn't trust the players at Juventus. It's a shame when people are judged incorrectly
Wenger on why he didn't mention Mourinho in the book: he Didn't want to talk about Jose, Klopp or Pepe because they are still working
The perfect project to lose money. An idea for dreamers. Tebas on the European Premier League