Czech Republic

Hamilton získal v Portugalsku 92. triumf v F1 a předstihl Schumachera

Verstappen tak  v první Velké cenì Portugalska po 24 letech odložil pøedèasnı triumf Mercedesu v Poháru konstruktérù, kterı nìmecká stáj mùže ovládnout posedmé za sebou a vyrovnat rekord Ferrari.

Podrobná reportáž

Šestinásobnı mistr svìta Hamilton si díky osmému triumfu v sezonì upevnil vedení v prùbìžném poøadí šampionátu a uèinil další krok k vyrovnání Schumacherova rekordu v poètu titulù. Po 12 ze 17 závodù má Hamilton v èele náskok 77 bodù pøed Bottasem. 

„Nìjakou chvíli mi bude trvat, než si uvìdomím, co jsem dokázal. Tìžko popsat, co teï cítím,“ øekl Hamilton, kterı první závod vyhrál v Kanadì v roce 2007 ještì v barvách McLarenu. „Když jsem šel do Mercedesu, nemìl jsem køišálovou kouli, abych vìdìl, jak to dopadne. Jen jsme tomu každı den odevzdali sto procent a táhli za jeden provaz.“

Hamilton pøitom do závodu vùbec nevstoupil dobøe a po startu z pole position se propadl až na tøetí místo. Dostali se pøed nìj Bottas a neèekanì také Carlos Sainz z McLarenu, kterı využil mìkèí sady pneumatik a dokonce pøedjel i druhého jezdce Mercedesu a ve druhém kole se posunul na první místo.

„Už na startu bylo nìco špatnì s nastavením vozu a v sedmé zatáèce se mi pak zaèalo auto hodnì pøetáèet,“ øekl Hamilton. „Chtìl jsem se Valtterimu bránit, ale pak jsem si øekl, že ho nechám jet a zkusím to pozdìji. A nakonec to vyšlo,“ pøidal britskı pilot.

Jakmile se ale pilotùm Mercedesu podaøilo dostateènì zahøát støednì tvrdou smìs gum, nemìl Sainz šanci. V šestém kole se pøed nìj dostal Bottas, v sedmém Hamilton a pilot McLarenu nakonec do cíle dojel šestı. Ètvrtı byl Charles Leclerc z Ferrari a pátı Pierre Gasly z Alpha Tauri.

Hamiltonovi poté nedokázal vzdorovat ani Bottas a ve dvacátém kole se obhájce titulu dostal do vedení. První místo už pohodlnì udržel až do konce, tımového kolegu porazil o 26 sekund a ještì si pøipsal bonusovı bod za nejrychlejší kolo závodu.

Bottas mìl navíc od poloviny závodu problémy s pøehøíváním vozu a Hamiltona ani nerozhodily køeèe, se kterımi mìl problém sedm kol pøed koncem. „Je to hroznì nároènı sport. Dostal jsem køeè do pravého lıtka a zvednout nohu na rovince bylo hodnì bolestivé, ale musel jsem to pøekonat,“ uvedl Hamilton.

Velká cena Portugalska v Portimau

- závod mistrovství svìta vozù formule 1

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:29:56,828, 2. Bottas (Fin./Mercedes) -25,592, 3. Verstappen (Niz./Red Bull) -34,508, 4. Leclerc (Mon./Ferrari) -1:05,312, 5. Gasly (Fr./Alpha Tauri), 6. Sainz (Šp./McLaren), 7. Pérez (Mex./Racing Point), 8. Ocon (Fr./Renault), 9. Ricciardo (Austr./Renault), 10. Vettel (Nìm./Ferrari) všichni -1 kolo.

Prùbìžné poøadí MS (po 12 ze 17 závodù): 1. Hamilton 256 b., 2. Bottas 179, 3. Verstappen 162, 4. Ricciardo 80, 5. Leclerc 75, 6. Pérez 74.

Pohár konstruktérù: 1. Mercedes 435, 2. Red Bull 226, 3. Racing Point 126, 4. McLaren 124, 5. Renault 120, 6. Ferrari 93, 7. Alpha Tauri 77, 8. Alfa Romeo 5, 9. Haas 3.

Football news:

Pavel Nedved: Juventus doesn't depend on Ronaldo. Any team will miss such a player
Holand and Jan will not play Lazio due to muscle injuries
Van Persie about meeting Maradona: he kissed my left foot and said it was the same as his
Bale doesn't need to prove anything. His presence inspires the Tottenham players. Davis on the midfielder
Pochettino and Raul can replace Zidane at Real Madrid. The club does not want to dismiss the Frenchman yet
Stefano Pioli: Milan need to take the Celtic game seriously. They always play well
Atalanta captain Gomez did not follow Gasperini's instructions in the match against Midtjylland. He was replaced at half-time