Czech Republic

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra a zahraničních věcí Janem Hamáčkem (ČSSD) předstoupili v sobotu večer před novináře a oznámili, že Rusko bylo zapojeno do výbuchu ve Vrběticích. Tato informace podle facebookové stránky Visegradský jezdec, kde sdíli své postoje kritik ruské strany, zdravotník Karel Paták, učinila sobotní den doslova „požehnaným“.

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích
reklama

Anketa

Souhlasíte s vypovězením 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích?

hlasovalo: 544 lidí

Současně ale důrazně upozorňuje, že tyto zvěsti v novinářské komunitě kolovaly už delší dobu. Vysvětuje, proč předávání informaci bylo tak hektické, premiér podle něj taktizoval. Hamáček, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí (do jmenování nového ministra Jakuba Kulhánka) se měl o ruských agentech ve Vrběticích dozvědět až v sobotu, podle zdrojů Aktuálně.cz měl tyto informace již minulý týden.

Jeho předchůdce Tomáš Petříček uvedl, že s věcí byl seznámen mnohem dříve. Podle Deníku N chce Hamáček v pondělí podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti.

Babiš si podle Patáka k předání této informace veřejnosti zvolil „vhodné“ načasování. „Věc už prosákla před dvěma týdny. Když to není megaakutní, mohl si Babiš zvolit timing a očividně to tak udělal,“ píše.

Vystoupení Andreje Babiše a Jana Hamáčka proběhlo přibližně v 19.45 a bylo kvůli němu přerušeno vysílání Událostí ČT.

Jen o několik minut později vyšel o stejné věci obsáhlý materiál na webu časopisu Respekt, podepsaný autory Ondřejem Kundrou a Jaroslavem Spurným.

TEXT ZDE

Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují vyhoštění ruských diplomatů

Jako vysvětlení, proč předání informaci bylo poměrně hektické a rychlé, zmiňuje obavy vlády, aby jí nepředběhli mediální zástupci, kteří tuto informaci již měli. „Dnes to byl totiž neuvěřitelný kvapík, v sedm večer ohlášena mimořádná tisková koference na dobu za 45 minut, novináři Deníku N, kteří přicházeli na místo tiskovky, hlásili, že je teprve míjí diplomatický vůz s ruskou vlajkou, který vyjíždí z Černínského paláce. Během 45 minut ohlásit tiskovou koferenci, předat diplomatovi nótu a ještě začít tiskovou koferenci. Ten časový press je zarážející,“ dodává.

Domnívá se, že Babiš tak zachránil Hamáčka, který původně plánoval cestu do Ruska kvůi jednání o dodávkách vakcíny Sputnik. „Tím, že nenechal jet Hamáčka do Moskvy ho zachránil před jistým pádem, (nebo třeba ani to stačit nebude),“ dodává.

A udělal tak trochu jasno v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. „Ale hlavně rozsekl svoje dilema ohledně tlaku Hradu na dostavbu Rosatomu a zcela odlišným veřejným míněním. Rozhodl se pro Rosatom zazdít Rusy a tedy i Zemana, tím, že si stoupl (díky na bohu) na tu správnou stranu. Je mazaný,“ kostatuje Visegradský jezdec.

Dočasný ministr zahraničních věcí Jan Hamáček se zásadní informace o údajném podílu Ruska na výbuchu skladu ve Vrběticích podle svých slov dozvěděl až v sobotu dopoledne. V reakci na to zrušil svou cestu do Moskvy, plánovanou na pondělí. Jeho předchůdce Tomáš Petříček pak novinářům sdělil, že není překvapen, jelikož o informaci měl už nějaký čas.

Podle dvou zdrojů Aktuálně.cz Hamáček však věděl o tom, že ruští agenti dle policie vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích už minulý týden, přesto naplánoval pondělní cestu do Ruska, kde chtěl jednat o dodávkách dosud neschválené vakcíny Sputnik, která dle kritiků Putinova režimu slouží jako nástroj propagandy. Hamáček to redakci odmítl blíže vysvětlovat.

Více se dočtete ZDE

Ministr vnitra Jan Hamáček plánuje v pondělí podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti. Reaguje tak na tvrzení exministra Tomáše Petříčka, který prý o zapojení Rusů do Vrbětic věděl delší dobu, uvedl Deník N.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra a zahraničních věcí Janem Hamáčkem (ČSSD) předst…

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude