Czech Republic

Hamáček bude jednat s premiérem o případném dalším kroku vůči Rusku

Praha - Reakce Ruska na vyhoštění 18 ruských diplomatů z ambasády v Praze je podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) silnější, než Česko čekalo. Vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě podle něj velvyslanectví paralyzuje. Bude jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO), zda je namístě další krok z české strany. Vláda od 14:00 zasedá a měla by projednat materiál Bezpečnostní informační služby o možném podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Kreml kategoricky nesouhlasí s obviněním ruských tajných služeb. Pro vyhoštěné ruské diplomaty přiletěl odpoledne ruský vládní speciál. Češi vyhoštění z Moskvy by se měli vrátit dnes večer.

Rusko vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády včetně zástupce velvyslance, ze země musejí odjet do půlnoci. "Reakce je silnější, než jsme očekávali. Je to víc diplomatů, než my jsme vypověděli zpravodajských důstojníků," konstatoval Hamáček. Dodal, že Česko reakci očekávalo. "Takhle to v diplomacii chodí. Současně ale ČR nic neprovedla a my se stali obětí ruských operací. Rusové možná i tou razancí reakce dávají najevo, jak moc jim vadí, že české bezpečnostní síly rozbily obě rezidentury SVR a GRU," uvedl.

Vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády podle Hamáčka v principu velvyslanectví paralyzuje. Skončil celý politický i hospodářský úsek. Jediné, co nadále funguje, je podle něj konzulární úsek. Vyhoštěn byl i zástupce českého velvyslance Vítězslava Pivoňky Luboš Veselý. "Budeme řešit i praktické věci, jak zajistit chod ambasády. Nasměrujeme tam asi některé diplomaty z generálních konzulátů, které nám v Rusku zůstaly," řekl Hamáček. Česko má generální konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu.

O dalším kroku české diplomacie chce Hamáček s Babišem jednat zejména kvůli vyhoštění zástupce českého velvyslance, které podle Hamáčka směřovalo "o stupeň výš" než český krok. "Setkám se s předsedou vlády a budeme diskutovat, zda a kdy je třeba přijmout další kroky z české strany," uvedl dopoledne Hamáček. Vyhoštění ruského velvyslance by bylo nejsilnějším krokem a de facto znamenalo konec diplomatických vztahů. "Toto si nemyslím, že je nejrozumnější, protože přese všechno ambasáda nějak musí fungovat a někdo na té ambasádě být musí, je logické, že velvyslanec," dodal Hamáček.

Češi vyhoštění z Moskvy by se měli vrátit dnes večer. Česká republika pracuje na vyslání vládního speciálu, koordinuje i odjezd Rusů vyhoštěných z Česka. Do ČR se vrátí například zemědělská diplomatka Nikola Hrušková. Na dotaz ČTK, zda lze očekávat změnu obchodních vztahů s Ruskem, ministerstvo zemědělství sdělilo, že v tuto chvíli o tom nelze spekulovat a nelze ani dávat žádná doporučení.

Vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb, oznámil Hamáček v sobotu večer. Hájil to jako logický krok kvůli důvodnému podezření, že do výbuchu v areálu skladu a zbraní ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni dva agenti ruské vojenské služby GRU. Vyhoštění jejich kolegů z GRU a SVR, což je Služba vnější rozvědky, bylo podle Hamáčka nutné. Ruská federace má dlouhodobě v Česku asi dvojnásobně diplomatů a personálu velvyslanectví, než je tomu u zastoupení Česka v Rusku. Na velvyslanectví Ruské federace v Praze působí kolem 120 zaměstnanců, z toho přes 40 diplomatů. Na českých zastoupeních v Rusku působí kolem šesti desítek zaměstnanců.

Kreml kategoricky nesouhlasí se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Podle agentury TASS to dnes prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. "S takovými závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské," citovala TASS odpověď Peskova na otázku novináře. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila vyhoštění ruských diplomatů z Česka za nepřátelský akt českých úřadů. V rozhovoru pro list Izvestija v této souvislosti jako "absurdní" popsala důvod tohoto kroku, jímž je podle Prahy zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu před sedmi lety.

Pro vyhoštěné ruské diplomaty přiletěl dnes odpoledne na pražské Letiště Václava Havla vládní letoun Iljušin 96-300. Přistál kolem 14:20, zjistil na místě zpravodaj ČTK. Vyletěl z moskevského letiště Vnukovo. Rusko poslalo pro své diplomaty širokotrupé letadlo, které je používáno hlavně pro střední a dálkové lety. Letoun má v běžné základní verzi kapacitu zhruba 300 cestujících.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyjádřili solidaritu s Českem. Během videokonference to na twitteru uvedla slovinská diplomacie. Přímou podporu dali najevo také například ministři zahraničí Slovenska či Bulharska. Ministr Hamáček dopoledne kolegy z ostatních 26 unijních zemí informoval o vývoji nevídané diplomatické rozepře, reakce označil za potěšující. "Chci poděkovat těm, kdo se už vyjádřili, ty výroky jsou silné a povzbuzující. Ukazuje, že ČR není sama a jsme schopni postupovat jednotně," řekl. Dnes se podle něj dají očekávat další vyjádření podpory a bude na jednotlivých státech, zda je doprovodí dalšími kroky. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes řekl, že Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem po vypovězení ruských diplomatů. Země unie podle něj nechystají koordinovanou reakci. Německo zatím o reakci na incident hovořit nechce. Vládní mluvčí Ulrike Demmerová ČTK řekla, že zjištění o okolnostech výbuchu vyvolávají obavy a Německo má zájem na objasnění.

Aktuální situací se dnes bude zabývat česká vláda, která jedná od 14:00 a tisková konference je prozatím plánovaná na 16:30. Premiér v neděli řekl, že vláda projedná materiál kontrarozvědky a odtajní ho. "Veřejnost si o tom může pak udělat obraz," uvedl. K odtajnění dokumentu má kabinet podle něj kompetenci. Podle Hamáčka je při případném odtajnění materiálu BIS nutné zajistit i to, aby se Rusko nedozvědělo vše, co Česko o jeho operaci ví. Situací kolem možného zapojení ruské tajné služby do explozí ve Vrběticích se bude dnes večer zabývat na mimořádném jednání sněmovní bezpečnostní výbor. Svolal ho předseda výboru Radek Koten (SPD). Dnes se bude situací zabývat i senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, v úterý je v plánu mimořádné jednání sněmovní komise pro dohled nad civilní rozvědkou. V úterý se také sejde sněmovní zahraniční výbor. Jeho svolání ohlásil na twitteru předseda Ondřej Veselý (ČSSD). Je možné, že se záležitostí bude odpoledne zabývat rovněž sněmovní plénum.

Vedení Prahy dnes vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví.

Rusko vláda diplomacie bezpečnost Babiš

Football news:

Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward
Kroos told Mount I'm sleeping fine. Good luck in your first Champions League final
Mkhitaryan due to Mourinho may refuse to extend his contract with Roma
Chelsea want to sell Alonso or Emerson
Referee Sergey Ivanov will serve the match Lokomotiv-Krylia in the final of the Betsity Cup of Russia