Czech Republic

Formule 1 v Portugalsku: Mercedes už může slavit zisk Poháru konstruktérů

Obhájce titulu a šestinásobný mistr svìta Hamilton si pøed dvìma týdny ve Velké cenì Eifelu dojel pro sedmý triumf v sezonì a v historickém poøadí se s 91 výhrami dotáhl na Schumachera. Vítìzstvím na okruhu v Algarve se mùže na první pøíèce osamostatnit a také udìlat další krok k vyrovnání maxima bývalé hvìzdy Ferrari v poètu titulù.

Velká cena Portugalska bude pro Mercedes také první možností zajistit si s velkým pøedstihem triumf v Poháru konstruktérù. Nìmecký tým ovládl šampionát šestkrát po sobì a o tento rekord se zatím dìlí s Ferrari. Italská stáj má na kontì rekordních 16 titulù a šestkrát za sebou ovládla poøadí v letech 1999 až 2004.

Mercedes šest závodù pøed koncem vede poøadí o 180 bodù pøed Red Bullem a k jistotì triumfu potøebuje získat o 40 bodù víc než nejvìtší konkurent. Ale protože maximálním možným bodovým ziskem je 44 bodù, bude si Mercedes nejspíš muset na korunovaci poèkat až do následující Velké ceny Emilie-Romagny.

Nìmecká stáj dokázala 40 a více bodù pøipsat v šesti z jedenácti dosavadních závodù a tøikrát Hamilton s Valtterim Bottasem obsadili první dvì pøíèky. Red Bull, který nebodoval jen ve dvou Velkých cenách probíhajícího roèníku, na to ale pokaždé odpovìdìl ziskem alespoò 15 bodù.

V poøadí jednotlivcù druhý Bottas ztrácí na vedoucího Hamiltona už 69 bodù, poté co pøed dvìma týdny na Nürburgringu musel kvùli technickým potížím ze závodu odstoupit. Mercedesu se ale problém podaøilo vyøešit. „Šlo o vadnou souèástku v øízení elektroniky a rychlým odstavením vozu jsme zabránili poškození motoru,“ uvedl šéf stáje Toto Wolff.

Velkou cenu Portugalska, která se naposledy jela v roce 1996 v Estorilu a letos se do kalendáøe dostala až pøi tvorbì náhradního programu kvùli následkùm pandemie koronaviru, odstartují páteèní tréninky. Sobotní kvalifikace v Portimau, kde se formule pøedstaví poprvé, je na programu od 15 hodin. Nedìlní závod zaène ve 14:10 SEÈ.

Football news:

Juve have not won any of their three Serie A matches without Ronaldo
Scott Micromini: Pogba is misunderstood. This is an amazing player, his failures fanned
Andrea Pirlo: Ronaldo is an additional advantage, but Juve must play their own football without him
Inzaghi on the draw with Juve: we Could have won if Benevento had been smarter on the counterattack
Milner about VAR: We need a serious discussion. I feel that I have cooled down to the game in its current state
Flick about 3:1 with Stuttgart: we Understand that for such a game we will not get awards for beauty, but Bayern achieves results
Cloud has 112 dry games out of 200 for Atletico in La Liga. This is a record