Jen díky dvěma hlasům se poslanci ČSSD Jaroslavu Foldynovi podařilo udržet ve straně. Stejně tak uspěl i šéf ústecké krajské organizace sociální demokracie Miroslav Andrt. O jejich vyloučení v pátek odpoledne hlasovalo širší vedení ČSSD.

V případě Foldyny jeho stranickým kolegům vadilo, jak vystupuje na veřejnosti, kritizuje sociální demokracie, problém byly i jeho radikální postoje. Jeho kolegové ho kritizovali za účast na protestech společně se zástupci KSČM.

Podle informací ihned.cz však byla další důležitou příčinou i vnitrostranická dohoda, části členů Foldyna dlouhodobě vadí a šéf strany Jan Hamáček potřeboval jejich podporu při rozhodování o tom, jestli zůstanou ve vládě s hnutím ANO.

"Rozvinula se velká diskuse v tom sále, bylo zajímavé, že někteří lidé, se kterými se naprosto neshoduji na některých principech politiky, ale shodujeme se, že člověk má právo na názor, hlasovali proti," řekl Foldyna novinářům po jednání.

"Grémium navrhlo zrušit členství poslanci Foldynovi a mě. Nakonec to těsně neprošlo," informoval předseda ústecké ČSSD Andrt, jehož organizace je mezi pěti nejsilnějšími ve straně.

Ústecká ČSSD vedená Andrtem před měsícem vyzvala Hamáčka k rezignaci. Krajské předsednictvo v usnesení označilo za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. Kritizovalo i Hamáčkovo vyjednávání ve sporu o jmenování Michala Šmardy ministrem kultury.

Dva zdroje Hospodářským novinám potvrdily, že hlasování bylo těsné. Pro vyloučení Foldyny bylo 29 členů předsednictva, aby návrh byl schválený muselo by jich být 31. V případě Andrta hlasovalo pro vyloučení 27 členů.