Czech Republic

FN Ostrava vyléčila 14 dětí s onemocněním souvisejícím s covidem

Ostrava - Klinika dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) dosud vyléčila 14 dětských pacientů s PIMS-TS - vzácným, ale závažným onemocněním dětí souvisejícím s covidem-19. Z léčených dětí tři potřebovaly umělou plicní ventilaci. Všichni dětští pacienti už byli propuštěni do domácího léčení a zdravotníci je budou dlouhodobě sledovat v ambulancích kliniky. Novináře o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Závažné imunitně podmíněné onemocnění dětí navázané na infekci covid-19 poprvé popsali loni v dubnu lékaři ve Velké Británii. Podle mluvčí z dosud hospitalizovaných dětí měla zřejmě nejtěžší průběh třináctiletá dívka. Klinika ji loni v prosinci přijala v kritickém stavu a lékaři dívku museli uvést do umělého spánku. "Dcera měla vysoké horečky, selhávaly jí životně důležité orgány. Lékaři diagnostikovali PIMS-TS. Vůbec jsme netušili, že v minulosti prodělala covid-19. Až doteď byla úplně zdravá, závodně se věnuje aerobiku," uvedli rodiče dívky, která nakonec v nemocnici byla hospitalizována 47 dní a ještě ji čeká dlouhodobá rehabilitace.

Onemocnění PIMS-TS se může projevit několik týdnů po koronavirové infekci, i bezpříznakové. Mezi časté příznaky patří bolesti břicha, vysoké horečky, zvracení, průjem, vyrážka, záněty sliznic, bolesti hlavy, letargie, zmatenost, respirační potíže, bolesti v krku, otoky končetin či zvětšení lymfatických uzlin.

Přibližně u poloviny nemocných se rozvíjí šokový stav. "Léčba tohoto onemocnění spočívá v podání antibiotik do vyloučení bakteriální infekce, v podání imunoglobulinů a kortikoidů, ve vážném stavu je indikovaná i biologická terapie. Toto onemocnění nebylo před pandemií známé," uvedl primář Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Kliniky dětského lékařství Tomáš Zaoral. Podle něj u dětí často může nastat srdeční selhání, může se také zhoršit funkce plic, ledvin a jater.

nemocnice Ostrava děti koronavirus

Football news:

Ceferin on the withdrawal of the Premier League clubs from the Super League: We are once again united and moving forward together
Tuchel on the fight for the top 4: Everything is in the hands of Chelsea
Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League