Czech Republic

Firkušného festival se uskuteční on-line, Avdějevová bude streamovat z Rudolfina

Osmý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, jejž pořádá Pražské jaro, se uskuteční on-line v původně ohlášených termínech mezi 1. a 7. listopadem.

Aktuálně platná opatření nedovolují uspořádat čtyři koncerty s diváky v sále. Diváci však mohou vystoupení bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu.

Průvodcem přímých přenosů je klavírista Ivo Kahánek. Firkušného festival příští neděli 1. listopadu zahájí recitál Francesca Piemontesiho.

Z důvodu pandemie koronaviru nepřijedou někteří avizovaní hosté. Zrušit evropské turné musel Američan Richard Goode, do Prahy nebude moci přicestovat ani Igor Levit. "Levit patří k nejosobitějším klavíristům současnosti, tento jeho plánovaný český debut právem vzbuzoval velká očekávání. Hledáme proto náhradní termín," říká ředitel festivalu Roman Bělor.

Organizátorům se podařilo zajistit účast Julianny Avdějevové, která se v Praze poprvé představila roku 2011, bezprostředně po senzačním vítězství na Chopinově soutěži ve Varšavě.

"Letos se měla na Pražské jaro vrátit spolu s houslistou Gidonem Kremerem, jenže kvůli pandemii ke koncertu nakonec nedošlo," doplňuje dramaturg Josef Třeštík. "Jsem proto velice rád, že 3. listopadu přijede do Prahy a její vystoupení budeme moci nabídnout jako on-line stream. Avdějevová uvede svůj kmenový repertoár, tedy hudbu Fryderyka Chopina a Sergeje Prokofjeva," dodává.

V aktualizovaném programu je též recitál mladého českého pianisty Marka Kozáka. "Patří k nejtalentovanějším českým klavíristům své generace, a pokud jde o volbu repertoáru, také k těm nepřemýšlivějším. Nebojí se uvádět i díla méně hraných skladatelek a skladatelů, jako je Vítězslava Kaprálová nebo Karel Kovařovic," popisuje Třeštík.

Marek Kozák.

Marek Kozák. | Foto: Pražské jaro

Na streamovaném koncertě 5. listopadu Kozák zahraje mimo jiné pozdní opus 110 Ludwiga van Beethovena a skladbu Kejklíř Adama Skoumala, která vznikla na objednávku Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara, jíž je laureátem.

Čtveřici festivalových večerů uzavře klavíristka Slávka Vernerová, jejíž koncert se přesunul na 7. listopadu. Program zůstává zachován. "S nadějí vyhlížíme k 12. prosinci, kdy by letošní festival měl uzavřít legendární Daniel Barenboim. Moc si přejeme, aby se tak stalo před obecenstvem ve Dvořákově síni Rudolfina," dodává ředitel festivalu Bělor.

Rudolf Firkušný, který žil v letech 1912 až 1994 a po němž se festival jmenuje, byl jedním z nejslavnějších českých pianistů minulého století. Jeho osobnost se stala inspirací i pro mnoho skladatelů.

Football news:

Varane made the third productive mistake in the Champions League in 2020-the most
The Salzburg defender's career has had crosses and a stroke at 27 - and he's come back every time
A year ago, it had infuriated him that Holand was getting all the attention. Now he is the king of penalties and the main star of Salzburg
Three draws is not the main positive for Loko in the Champions League. All opponents are forced to adapt to Nikolic
Gladbach fans made a noise at the Inter hotel in the morning and left a hundred cans of Cola. In 1971, because of this, the match was canceled, in which the Italians flew 1:7
VAR-question for the first goal against Loko: was there definitely no offside? We were shown a shot, but not convinced
Steve McManaman: Real Madrid are an aging team. They need new players if they want to reach their previous heights