Czech Republic

Filmový kandidát na evropskou cenu soutěží na Febiofestu

Praha - Do českých kin vstoupí 15. října koprodukční film Ivana Ostrochovského Služebníci, který měl světovou premiéru na festivalu v Berlíně a je ve výběru kandidátů na Evropskou filmovou cenu. Snímek, který je v hlavní soutěži Febiofestu, vypráví silný příběh dvou chlapců, kteří vstupují na začátku 80. let v Bratislavě do kněžského semináře, kde se setkávají s neutěšenými poměry v tehdejší kolaborující katolické církvi. Prostředí církve a víry se dotýká i další film promítaný na Febiofestu, polské drama Corpus Christi nominované na Oscara.

I ten vstoupí do běžné kinodistribuce v Česku. Vedle nominace na Oscara má také cenu z festivalu v Benátkách a ve Gdyni. V českých kinech bude od 24. září, sdělil ČTK za Asociaci českých filmových klubů (AČFK) Libor Galia. Film vypráví příběh dvacetiletého Daniela, který v nápravném zařízení pro mladistvé projde duchovní proměnou. Knězem se jako trestaný stát nemůže, rozhodne se proto za něj na malém městě vydávat. Příchod mladého pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány.

"Corpus Christi popisuje skutečný případ polského mladíka relativizující dobro a zlo, pravdu a lež, dobrý skutek a hřích, víru a církev," uvedl Jan Jílek, programový ředitel AČFK. "Celá kontroverze vzniká z toho, že je daleko lepší kněz než jeho předchůdce. A to je ten problém - objevuje se kdosi mimo církev, kdo si nedělá těžkou hlavu z oficiálních dogmat a lidé jsou jeho prací nadšení," řekl režisér Komasa. Podobné případy podle něj vychází najevo každý rok. Důvody těchto lidí jsou různé, velmi často se jen pokoušejí skrýt před spravedlností a je daleko snazší oklamat malou komunitu, kde nikdo neklade příliš mnoho otázek, míní režisér.

Slovensko-česko-rumunsko-irský film Služebníci zařadila Evropská filmová akademie mezi kandidáty na svou cenu, kde jsou mimo jiné i film Agnieszky Hollandové Šarlatán a Nabarvené ptáče Václava Marhoula.

Služebníci jsou druhým filmem Ivana Ostrochovského, jenž debutoval v roce 2015 snímkem Koza. Hlavní hrdinové Služebníků čelí tísnivé atmosféře v tehdejší katolické církvi, která prostřednictvím organizace Pacem In Terris kolaborovala s komunistickým režimem. Každý z mladých seminaristů se musí rozhodnout, zda podlehne pokušení a zvolí si snazší cestu kolaborace, nebo si zachová svoji víru a stane se předmětem nátlaku Státní bezpečnosti. Na scénáři se vedle Ivana Ostrochovského a Marka Leščáka podílela i polská scenáristka Rebecca Lenkiewiczová, která je autorkou scénáře k oscarovému filmu Ida.

film festival Febiofest

Football news:

Agent Lukaku: Romelu is the best striker in the world at the moment
Marcus Rashford is the pride of all England, from the Queen to Jurgen Klopp. He again fed children across the country - and received the Order
Pjanic-Habibu: Good luck, brother. Inshallah, we will win
Klopp on Rashford's charity: I hope mom is proud of him. I'm proud
Troy deeney: I was called a black asshole, and social media said it wasn't racist. Do companies even want to change this?
Miralem Pjanic: Sorry didn't trust the players at Juventus. It's a shame when people are judged incorrectly
Wenger on why he didn't mention Mourinho in the book: he Didn't want to talk about Jose, Klopp or Pepe because they are still working