Czech Republic

Exministr Ludvík leží v nemocnici s kovidem. Varoval před strašením lidí

Šéf pražské Fakultní nemocnice v Motole a letošní kandidát do Senátu Miloslav Ludvík (ČSSD) byl pozitivně testován na nemoc covid-19. Je se zápalem plic hospitalizován na interním oddělení nemocnice, informuje server Echo24.cz.

Exministr Ludvík leží v nemocnici s kovidem. Varoval před strašením lidí
Foto: FB M. Ludvíka
Popisek: Miloslav Ludvík
reklama

„Spíše bych řekl, že mám zápal plic. Ale ano, byl jsem pozitivně testován na covid,“ sdělil k průběhu nemoci 57letý ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

V sobotu odpoledne redakci Seznam Zpráv oznámil, že se z nemocnice z interního oddělení „přesouvá s nemocí domů“.

Dosud se v Česku prokazatelně nakazilo na 517 tisíc lidí. V pátek přibylo 4459 nových potvrzených případů. O desítky pacientů s covidem se stará i největší zdravotnicí zařízení v tuzemsku, Fakultní nemocnice v Motole, kterou Ludvík vede.

Ludvík začátkem října v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz upozornil právě na případné zdravotní komplikace, který jej teď v souvislosti s nákazou potkaly, a sice když se koronavirus dostane hluboko do plic. „Když to na vás někdo prskne a virus vám ulpí ve sliznici, je daleko větší šance, že se covid nerozvine. Oproti tomu, když se vám při hlubokém dýchání dostane koronavirus hluboko do plic, je to mnohem horší,“ vysvětloval šef pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Při hodnocení kondice českého zdravotnického systému zároveň varoval před přehnanými apokalyptickými scénáří ohledně vývoje epidemie v podobě tisíců mrtvých lidí a přehlcených nemocnic.

„Nechápu, proč to ti lidé vůbec vypouštějí. S takovými scénáři se vrací do roku 1918 a dob španělské chřipky, a to byla úplně jiná situace, jiná medicína a jiná doba. Víte, nejhorší je, že lidé už jsou opravdu vystrašení. Pozoruji to všude kolem sebe i v nemocnici. Apeluji na zodpovědnost lidí, které veřejnost bere jako odborníky, aby přestali veřejnost dál stresovat a strašit,“ vyzýval Ludvík.

„První strašení tu bylo na jaře, kdy jsme slyšeli o tisících mrtvých, ale jak vidíte, po půl roce nejsme zatím ani na prvním tisíci. Teď mluvit o desetitisících mrtvých, to netuším, co by se muselo stát, aby taková situace nastala,“ uvedl v říjnovém rozhovoru.

Hrozí podle něj riziko, že lidé pak budou zbytečně vystrašeni a začnou se zhoršovat z hlediska psychiky. „Také si trošku myslím, že je to také o zodpovědnosti novinářů, aby takové věci nedávali do titulků. Chápu, že to přitáhne pozornost a zvýší čtenost, ale má to dopad hlavně na to, že lidé jsou zbytečně vystresovaní,“ doplnil Ludvík.

V aktuální situaci je, podle jeho názoru, nouzový stav zcela namístě. „Pokud to vezmu z pohledu čistě zdravotnického, pak to potřeba je, a to ze dvou důležitých důvodů. Lze nařídit pracovní povinnost, stáhnout mediky a použít je při ošetřování, což je pro nás důležité. Druhá věc je, že je možné ve zrychleném řízení nakupovat některé zdravotnické pomůcky,“ sdělil.

Tato debata se podle něj redukuje na to, že se vláda mohla včas ochrannými pomůckami  zásobit, jenže to pouze o ochranných pomůckách není. „Jak jde nákaza Evropou, zastavují se opět různé dodavatelské řetězce vysoutěženého zboží a tam spadá úplně všechno. Může jít o dializační spojku či jakékoli jiné materiály a budeme potřebovat nakoupit ne od těch, kde to máme vysoutěžené, ale od těch, kteří zboží mají v danou chvíli k dispozici. K tomu je potřebný nouzový stav,“ poznamenal Ludvík.

Současnou napjatou situaci v Motole i v dalších tuzemských nemocnicích ilustrují hlavně rostoucí počty lékařů a sester nakažených koronavirem. Tedy těch, kteří jsou kvůli pozitivnímu testu doma, v pracovní neschopnosti. Stovky lékařů a sester jsou v tzv. pracovní karanténě, kdy jsou dotyční separováni a nadále slouží náročné služby v ostrém nemocničním provozu.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…

Football news:

Setien is demanding 4 million euros in compensation from Barca. Valverde's resignation cost the club 11 million
Two Cornell players tested positive for coronavirus after the match with Barca
Mbappe finished 1st on the Ligue 1 goalscoring list, scoring 13 goals in 17 appearances. He broke the streak of 4 games without goals
Holland has scored 27 goals in his first 28 Bundesliga appearances. He's the second person to do this
Sevilla are trying to sign Papa Gomez, Monchi is in talks. Atalanta wants to sell him to a club not from Italy
Holand has scored 14 goals in 13 Bundesliga games this season
Neymar is playing his 100th game for PSG. He has been at the club since 2017